fot. PAP/Marcin Bielecki

Nowe pociągi dla Małopolski

Nowe pociągi dla województwa małopolskiego. Siedem pojazdów dostarczy nowosądecka spółka Newag.

 

Kolej w Polsce rozwija się bardzo prężnie, nawet pomimo epidemii koronawirusa. Największy rozwój widać jednak w Małopolsce – podkreślił dyrektor Małopolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych Andrzej Siemieński.

– Myśmy w Małopolsce odwołali tylko 5% pociągów, w zamian za nie dając komunikację zastępczą, natomiast w Polsce te odwołania były rzędu 40-50%” – zauważył Andrzej Siemieński.

Województwo małopolskie kładzie silny nacisk na wzrost znaczenia transportu kolejowego w komunikacji publicznej. Stąd decyzja o porozumieniu z nowosądecką firmą Newag. Kontrakt warty jest ćwierć miliona złotych.

– Dla nas ważne jest, aby pasażerowie podróżowali pociągami i tak naprawdę nie wiedzieli, która spółka ich obsługuje. Bardzo ważne jest, żeby kolej jeździła punktualnie, pociągi żeby były czyste i bezpieczne zaznaczył Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Takie mają być nowoczesne pociągi typu IMPULS 2. Newag przekaże siedem takich pociągów. Pojazdy trafią do Małopolski w przyszłym roku.

– Umownie mamy to zrobić w październiku przyszłego roku. Do 26 października pierwsze dwa, a później co miesiąc dwa. Ja będę chciał, aby przed świętami Bożego Narodzenia były dostarczone wszystkie – poinformował Zbigniew Konieczek, prezes NEWAG S.A.

Małopolską kolej czekają kolejne inwestycje – zapowiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

– Otwieramy powoli nowe trasy, ciągle zakupujemy nowy tabor. Za kilka dni podpiszemy również bardzo duży kontrakt na realizację tzw. zaplecza, bo nie posiadamy – akcentował Witold Kozłowski.

– W tym wspomnianym zapleczu będziemy obsługiwać w bardzo nowoczesny sposób składy i ETZ – powiedział Bogdan Kondratowicz, prezes Kolei Małopolskich.

Chodzi o elektryczne zespoły trakcyjne. Z takiego zaplecza będą mogły skorzystać także nowe pociągi, jakie na Małopolskie trasy trafią za sprawą spółki Newag.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl