fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowa strategia walki z koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nową strategię walki z koronawirusem. Do testowania pacjentów włączeni zostaną m.in. lekarze rodzinni.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił dziś nową strategię walki z koronawirusem.

– Odchodzimy od takich środków, które są stosowane w ujęciu ogólnokrajowym do środków, które są dedykowane w te regiony, dostosowane do skali zjawiska, do skali pojawiania się koronawirusa – wskazał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

To – jak mówił szef resortu zdrowia – elastyczny sposób zarządzania ryzkiem.

– Musimy podejmować decyzje warzące z jednej strony ryzyko, a z drugiej strony inne koszty i zyski, które pojawiają się w gospodarce bądź dotyczą życia społecznego – dodał dr Adam Niedzielski.

Nowa strategia zakłada zmiany organizacyjne. Ma m.in. zostać rozbudowana sieć punktów drive-thru. Co więcej, wydłużone zostaną godziny ich pracy. Prace sanepidu ma z kolei usprawnić nowy system zgłoszeń. W ramach sieci szpitali zostaną powołane trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na koronawirusa.

– Ten najbardziej podstawowy poziom, to będą szpitale powiatowe – zaznaczył szef resortu zdrowia.

W nich zostaną utworzone specjalne izolatki.

– Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta, ale przyjęcie, szybkie przetestowanie i skierowanie na bardziej zaawansowaną drogę, czyli tam,  gdzie pacjent będzie leczony – poinformował Adam Niedzielski. 

Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem. Wszystkie schematy i zalecenia dotyczące koronawirusa będą dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.

TV Trwam News

drukuj