fot. Materiały prasowe

Norweski serial szydzi z Polaków

Norweski serial powiela krzywdzące stereotypy nt. Polaków. Zawiera również treści obrażające katolików – informuje jeden z dzienników.

Chodzi o serial „Walka o byt”, który wyprodukowała publiczna telewizja NRK. Polacy zostali przedstawieni jako biedacy i oszuści. W sposób bezprecedensowy szydzi się również z kobiet katoliczek.

Sprawą oburzeni są Polacy mieszkający w Norwegii. Jak wskazują, takie zachowanie jest wyrazem głębokich uprzedzeń i kompleksów u Norwegów.

Poseł Jan Dziedziczak z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, nie kryje oburzenia sprawą. Polski konsulat w Oslo powinien zainterweniować –dodaje.

Co prawda, Norwegia nie jest członkiem UE, ale jednak winna utożsamiać się z pewnym systemem wartości obowiązującym w Europie. W tym kraju tak wiele mówi się o tolerancji. Niestety, tolerancja w wykonaniu krajów skandynawskich, europejskiej lewicy polega na tym, że forsuje się pod tym szczytnym hasłem różne lewackie ideologie, natomiast z szacunkiem dla osób inaczej myślących nie ma to nic wspólnego. My oczywiście będziemy protestować i wzywać polskie MSZ do interwencji, do motywowania naszej placówki w Oslo do konkretnych działań. Nie może być tak, że państwo to w sposób skrajny, niewybredny atakuje naszych rodaków – zaznacza poseł Jan Dziedziczak.

Dodatkowo bulwersuje fakt, że w serialu główne role grają polscy aktorzy. Warto dodać, że Polacy w Norwegii są najliczniejszą mniejszością. Z oficjalnych danych wynika, że w 5,1 mln. kraju, Polaków jest blisko 90 tys.

RIRM

drukuj