Nikaragua pod ostrzałem

Miasto Masaya jest pod ostrzałem. Proszę wywrzeć nacisk na rząd, aby wykazał szacunek do Kościoła oraz mieszkańców Nikaragui – zaapelował do międzynarodowej organizacji Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) ks. kard. Leopoldo José Brenes Solorzano, arcybiskup Managui w Nikaragui. Również biskupi zaapelowali w liście do prezydenta tego kraju – Daniela Ortegi o przyszłość dialogu.

Kardynał Leopoldo José Brenes Solorzano podkreślił trudną sytuację w Masaya, mieście położonym około 30 km na południe od stolicy Managua, które stało się symbolem sprzeciwu wobec rządu prezydenta Daniela Ortegi i które jest w oblężeniu przez ponad 1000 żołnierzy i policjantów.

– Do tej pory nie odnotowano zgonów, ale jest wiele osób rannych. Miasto jest pod ostrzałem – stwierdził kardynał.

Kardynał Brenes – aby uniknąć kolejnych ofiar – wezwał także mieszkańców Masaya i innych obszarów oblężonych do pozostania w swoich domach.

– To niezwykle trudny moment dla całego kraju – powiedział w wywiadzie dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Starcia między siłami lojalistycznymi i opozycyjnymi trwają od miesięcy, a sam Kościół również jest atakowany. 9 lipca kardynał wraz z biskupem pomocniczym José Silvio Baezem i nuncjuszem apostolskim, arcybiskupem Waldemarem Stanisławem Sommertagiem zostali zaatakowani przez siły paramilitarne w bazylice San Sebastian w Diriamba.

16 lipca ks. bp Abelardo Mata cudem uniknął ataku, który został przeprowadzony przez siły paramilitarne. Represje ze strony sandinistowskiego rządu Daniela Ortegi są teraz otwarcie skierowane przeciwko Kościołowi.

– Słuchając apelu papieża Franciszka o stworzenie szpitala polowego, wiele z naszych parafii udzieliło schronienia tym, którzy szukają bezpieczeństwa i pomocy – wyjaśnił kardynał, który dodał, że „niewątpliwie ta informacja nie ucieszyła rządu”.

W tym niezwykle trudnym momencie ks. kard. Brenes skierował apel do Zachodu, a szczególnie do katolików, wzywając do przypomnienia rządowi Ortegi o okazaniu szacunku wobec Kościoła i narodu nikaraguańskiego.

– Jednocześnie wzywam każdego, aby przyłączył się do łańcucha modlitwy i zaoferował konkretne wsparcie naszym kapłanom, oferując za nich intencje mszalne. W tej chwili wielu naszych kapłanów musi celebrować Msze święte prywatnie, a zatem nie otrzymują oni żadnych intencji, a więc nie mają środków do życia – podkreślił hierarcha.

– Jesteśmy bardzo blisko Kościoła i narodu nikaraguańskiego, za które się modlimy i jesteśmy z nim solidarni – powiedziała Regina Lynch, szefowa projektów ACN w Niemczech. W najbliższych miesiącach ACN odwiedzi Nikaraguę, aby przyjrzeć się sytuacji chrześcijan i udzielić im wsparcia duchowego.

Podczas gdy nasilają się represje, biskupi Nikaragui starają się podtrzymać nikły płomyk dialogu narodowego. W tym celu napisali osobisty list do prezydenta Daniela Ortegi. Od jego odpowiedzi w znacznej mierze zależy przyszłość tego południowoamerykańskiego kraju.

Treść listu nie została ujawniona. Wiadomo jedynie, że biskupi pytają prezydenta o dalszy udział Kościoła w prowadzeniu dialogu narodowego. Nawiązują tym samym do decyzji Ortegi, który w kwietniu sam poprosił biskupów, by byli gwarantami i obserwatorami dialogu, a ostatnio oskarżył ich o współorganizowanie puczu. Za papieżem Franciszkiem episkopat Nikaragui podkreśla, że na dialog i pojednanie nigdy nie jest za późno i mimo trwających ataków na Kościół wyciąga rękę do dialogu.

Tymczasem w kraju szerzy się coraz większy terror i przemoc. Siły proprezydenckie dokonują na ulicach samosądów, więzienia są pełne oponentów Ortegi, celem ataków padają kościoły, a nawet ludzie uczestniczący w pogrzebach ofiar. Ks. bp Carlos Enrique Herrera poinformował o ostrzelaniu konduktu pogrzebowego w miejscowości Jinotega. Jednocześnie zaapelował do wiernych, by nie dali się sprowokować i na ataki nie odpowiadali przemocą. W całym kraju organizowane są czuwania modlitewne w intencji pokoju.

– Msza św. jest pierwszym wkładem na rzecz pokoju – podkreśla ks. kard. Mauro Piacenza, odpowiedzialny z ramienia Watykanu za papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Zainicjowało ono właśnie międzynarodową kampanię modlitwy za Nikaraguę. Stowarzyszenie zachęca do sprawowania Mszy w intencji pokoju w Nikaragui, a także apeluje do swych dobroczyńców, by zamawiali intencje mszalne, tak by można je było przekazać nikaraguańskim kapłanom. Środki z intencji są bowiem ważnym źródłem utrzymania dla tamtejszego Kościoła.

Na najbliższą sobotę społeczeństwo obywatelskie i stowarzyszenia studenckie zapowiedziały pielgrzymkę wsparcia w intencji biskupów i kapłanów, którzy zostali określeni mianem „obrońców prawdy i sprawiedliwości”. Odbędzie się ona w stolicy kraju, Managui.

Vatican NEWS/pkwp.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl