fot. pixabay.com

J. Borrell: Zareagujemy stanowczo i proporcjonalnie na wrogie działania Nikaragui

Unia Europejska zareaguje „stanowczo i proporcjonalnie” na „wrogie” działania Nikaragui – oświadczył w niedzielę szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, w odniesieniu do wydalenia z Nikaragui ambasador Unii Europejskiej, Bettiny Muscheidt.

Zdaniem Josepha Borrella była to „nieuzasadniona” decyzja, podobnie jak zerwanie stosunków dyplomatycznych z Holandią.

„UE głęboko żałuje i odrzuca tę nieuzasadnioną i jednostronną decyzję” – napisał Joseph Borrell w oświadczeniu

„UE głęboko ubolewa również nad nieproporcjonalną i nieuzasadnioną jednostronną decyzją podjętą w piątek przez rząd Nikaragui o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Królestwem Holandii i wyraża niezachwiane poparcie dla rządu holenderskiego” – dodał.

Szef unijnej dyplomacji podkreślił, że „wrogie i nieuzasadnione działania wpłyną nie tylko na stosunki dwustronne między Nikaraguą a UE i jej państwami członkowskimi, ale doprowadzą również do zwiększonej izolacji międzynarodowej Nikaragui”.

„Obecny kryzys polityczny w Nikaragui powinien zostać rozwiązany poprzez prawdziwy dialog między rządem a opozycją” – oświadczył Jodeph Borrell.

„UE pozostaje otwarta na dialog z Nikaraguą, pod warunkiem, że dialog ten będzie prowadzony z szacunkiem” – zaznaczył.

W środę rząd dyktatora Nikaragui, Daniela Ortegi, uznał ambasador UE, Bettinę Muscheidt, za persona non grata w związku z przemową unijnej delegacji w ONZ, w której zaapelowano o „odbudowę demokracji” w tym kraju.

Dwa dni później ministerstwo spraw zagranicznych w Managui zakomunikowało o zawieszeniu stosunków dyplomatycznych z Holandią. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem „interwencjonistycznego i neokolonialnego” kraju, który „obraża nikaraguańskie rodziny”.

Wcześniej sekretarz stanu USA, Antony Blinken, określił zeszłoroczne wybory w Nikaragui jako „pozbawione wiarygodności oszustwo”, a Borrell w kontekście tego głosowania nazwał Ortegę „dyktatorem”. Zarówno UE, jak i USA nałożyły sankcje i restrykcje wizowe na urzędników nikaraguańskiej administracji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl