fot. pixabay.com

„ABC”: Reżim Ortegi w Nikaragui zaostrza prześladowania Kościoła katolickiego

W Nikaragui reżim Daniela Ortegi zaostrza prześladowania kościoła katolickiego, krytycznego wobec lewicowego rządu – ocenił w środę hiszpański dziennik „ABC”. W niedzielę aresztowany został tam Oscar Benavidez, trzeci ksiądz katolicki, proboszcz kościoła Ducha Świętego w gminie Mulukuku.

„Nie znamy powodu jego aresztowania. Mamy nadzieję, że władze nas poinformują” – oświadczyła w mediach społecznościowych diecezja Siuna.

W poniedziałek ks. Oscar Benavidez został przewieziony do więzienia w Chipote, gdzie obecnie przebywa 180 więźniów politycznych. We wtorek policja uniemożliwiła wiernym wejście do kościoła w parafii Santa Lucia w mieście Dario na północy kraju. Ksiądz udzielił sakramentu zza ogrodzenia.

Według dziennika nowe aresztowania wskazują na eskalację represji reżimu Ortegi wobec kościoła katolickiego.

Od wielu tygodni prześladowany jest biskup Rolando Alvarez, jeden z najbardziej krytycznych wobec reżimu duchownych. Policja otacza dom biskupa w mieście Matagalpa, odkąd 4 sierpnia zorganizował on procesję z katolickimi symbolami. Źródła kościelne twierdzą, że rząd Ortegi wywiera presję na hierarchię kościelną, aby usunąć biskupa z kraju. Rolando Alvarez jednak odmówił wyjazdu. Policja poinformowała, że prowadzi przeciwko niemu dochodzenie za rzekome „podżeganie do nienawiści” i organizowanie „grup przemocy”.

Tak napiętej sytuacji nie było od czasu protestów społecznych w kwietniu 2018 roku, kiedy tysiące obywateli demonstrowało przeciwko reżimowi, w tym kilku księży. W tym czasie Kościół niósł pomoc humanitarną protestującym, m.in. uruchamiając w świątyniach punkty pomocy medycznej.

Po stłumieniu protestów, rząd zakazał niezależnych manifestacji, a ataki reżimu na Kościół nasiliły się. Środki masowego przekazu, które należały do Konferencji Episkopatu Nikaragui oraz rozgłośnie radiowe zarządzane przez ks. Rolanda Alvareza, zostały zamknięte.

Wielu księży zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, jak ks. Edwin Roman, czy Silvio Baez.

„Prześladowania Kościoła wychodzą jednak poza działania przeciwko księżom czy biskupowi. Prześladowane są także grupy religijne całkowicie apolityczne” – powiedział Humberto Belli, były minister edukacji i socjolog, cytowany przez „ABC”.

Socjolog odniósł się do wydalenia z Nikaragui Misjonarek Miłosierdzia, zakonu założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty. Zakonnice opuściły kraj po tym, jak zdominowane przez partię rządzącą Zgromadzenie Narodowe unieważniło ich status prawny.

„Przeslanie reżimu jest jasne: kto ma opinie, które nie podobają się rządowi, stoi przed alternatywą – wygnanie albo więzienie” – powiedział Humberto Belli.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl