fot. PAP/EPA

W Argentynie tysiące demonstrantów zablokowało stolicę kraju, żądając podwyżek

Centrum stolicy Argentyny, Buenos Aires, zostało w środę sparaliżowane przez gwałtowne protesty, których uczestnicy domagali od rządu działań mających na celu zwiększenie płac i zasiłków dla bezrobotnych – poinformowała agencja Reutera. Środowe protesty są najnowszym przejawem kryzysu nękającego ten południowoamerykański kraj, gdzie 40 procent populacji żyje w ubóstwie, a inflacja sięga ponad 70 procent.

Protestujący bijąc w bębny i wymachując flagami związków zawodowych i innych organizacji, doprowadzili do zatrzymania ruchu, idąc głównymi alejami stolicy w kierunku pałacu prezydenckiego Casa Rosada i argentyńskiego Kongresu Narodowego.

Uczestnicy marszu domagali się podwyżek płac proporcjonalnych do inflacji oraz zwiększenia wydatków socjalnych w celu złagodzenia problemów ekonomicznych.

„Nie możemy nadal żyć z takim poziomem inflacji, gdzie codziennie tracimy część naszej pensji” – powiedział Pablo Moyano, szef związku zawodowego CGT, który reprezentuje pracowników administracji publicznej.

Przemawiając do tłumu maszerujących, Moyano, zaapelował do prezydenta Argentyny o przejęcie kontroli nad cenami.

Nie ma pracy, pensje po prostu nie wystarczają i mamy do czynienia z ciągłymi podwyżkami cen” – mówił Ramon Luque, szef związku zawodowego reprezentującego pracowników z branży papierniczej.

Ceny w sklepach spożywczych i centrach handlowych są regularnie dostosowywane do galopującej inflacji, która tylko w zeszłym miesiącu wzrosła o 7,4 procent, co jest najwyższym miesięcznym wzrostem od dwóch dekad – przypomina Reuters.

Argentyńscy ekonomiści przewidują, że rok 2022 zakończy się w tym kraju inflacją, która przekroczy 90 procent.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl