fot. pixabay.com

NIK zwróciła uwagę na wypadki drogowe w województwie kujawsko-pomorskim

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się wypadkom, do których w ostatnich latach dochodziło w województwie kujawsko-pomorskim. Piesi brali udział w jednej trzeciej z nich. Kontrola wykazała nieprawidłowości m.in. w organizacji ruchu na przejściach dla pieszych.

W latach 2016-2019 w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano najmniej wypadków na 100 tys. mieszkańców w Polsce. Tym, co niepokoi, są jednak wskaźniki ciężkości wypadków, a także wysoki odsetek z udziałem pieszych. Sprawiły one, że województwo wypadało najgorzej w całym kraju. W samych wypadkach z udziałem pieszych w badanym okresie życie straciło 161 osób – z czego 56 na przejściach dla pieszych. Odnotowano łącznie około tysiąca rannych. NIK zbadała sprawę.

– Kontrola NIK wykazała, że na co czwartym przejściu dla pieszych organizacja ruchu była niezgodna z zatwierdzonymi projektami. Często oznakowania przejść były przysłonięte lub niewidoczne, a widoczność samych pieszych mocno ograniczona – oznajmił prezes Izby, Marian Banaś.

Policja – jak dodał – trafnie typowała niebezpieczne przejścia, ale już nie rozpowszechniała informacji o ich lokalizacji, co utrudniało podejmowanie skoordynowanych i efektywnych działań pozwalających na wyeliminowanie zagrożeń.

 

TV Trwam News

drukuj