NIK przeprowadzi przegląd rady audytorów NATO

NIK będzie koordynowała przegląd partnerski Międzynarodowej Rady Audytorów NATO – IBAN – instytucji odpowiedzialnej za kontrolowanie NATO. Kontrola potrwa od września do grudnia.

NIK zbada IBAN wspólnie z Trybunałem Obrachunkowym Hiszpanii. Porozumienie w tej sprawie podpisali Prezes NIK-u oraz przewodniczący IBAN w obecności wiceministra obrony narodowej Czesława Mroczka.

Prezes NIK-u, Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że wybór izby na koordynatora tego przedsięwzięcia podkreśla jej znaczenie, ale także jest ważny z uwagi na sytuację międzynarodową, zwłaszcza za wschodnią granicą Polski.

– Dzisiaj wiemy, jak ważne dla polskiego bezpieczeństwa jest to, żeby właśnie w Polsce było jak najwięcej NATO-wskiej infrastruktury, dobrze dostosowanych lotnisk, baz wojskowych, baz paliwowych- tego wszystkiego, co umożliwia szybkie przyjęcie wojsk sojuszniczych w razie zagrożenia. Takie inwestycje finansuje NATO. Kontrole, czy te inwestycje robi IBAN, który teraz, w ramach przeglądu partnerskiego sprawdzi NIK. Jest to niezwykle istotne, bo będziemy wiedzieć, jakie procedury posiada IBAN – tłumaczy Krzysztof Kwiatkowski.

O przeprowadzeniu przeglądu partnerskiego w IBAN zdecydowała Rada Północnoatlantycka. Koszty kontroli zostaną pokryte z budżetu NATO. IBAN działa od 1953 r. i jest organem audytorskim NATO. Prowadzi m.in. kontrolę finansów organów sojuszu.

RIRM

drukuj