NIK: działania GDDKiA na rzecz likwidowania zatorów na drogach – niewystarczające 

Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała raport dotyczący przeciwdziałania zatorom na drogach krajowych. Kontrola objęła okres od 2016 do I półrocza roku 2018.

Zatory drogowe to nie tylko uciążliwość, ale także koszty, szczególnie te związane z paliwem – a za większym spalaniem idzie większe zanieczyszczenie środowiska. Kontrola NIK wykazała, że podejmowane przez GDDKiA działania na rzecz likwidowania zatorów były niewystarczające. Stwierdzono brak jednolitego systemu zarządzania ruchem: zarządca nie ma wiedzy o trudnej sytuacji na drodze, a kierowca nie ma informacji o zmieniających się warunkach.  NIK zwraca uwagę na zły stan tablic zmiennej treści – nie są one wykorzystywane w sposób optymalny – m. in. ze względu na ich awarię czy niewłączenie do eksploatacji. Jakie wnioski płyną z kontroli?

Po pierwsze wnioski do Ministerstwa Infrastruktury. Wnioskujemy o przeprowadzenie analiz organizacji ruchu na autostradach i drogach ekspresowych dla pojazdów ciężarowych, w celu jej optymalizacji i poprawy bezpieczeństwa i warunków ruchu, a także o podjęcie inicjatywy doprecyzowania przepisów prawnych regulujących warunki wyprzedzania przez samochody ciężarowe. Wnioskujemy do ministra infrastruktury o prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych wspólnych z GDDKiA oraz z Wojewódzkimi Radami Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego promujące prawidłowe zachowania kierowców, służące bezpieczeństwu i poprawie przejezdności na drogach – mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Z kolei najważniejszy wniosek płynący w stronę GDDKiA to potrzeba bieżącego weryfikowania i monitorowania wykonywania przez oddziały Generalnej Dyrekcji zaleceń oraz wytycznych dotyczących minimalizowania utrudnień na drogach.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl