fot. PAP/Marcin Obara

Min. A. Zalewska: Matury odbędą się bez zakłóceń

Wszystkie terminy są dotrzymane, matura przebiegnie mam nadzieję bez zakłóceń – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Szefowa resortu edukacji była pytana czy w związku z protestem Związku Nauczycielstwa Polskiego może dojść do zagrożenia matur. O takiej sytuacji mówił w ubiegłym tygodniu szef związku Sławomir Broniarz.

Szef ZNP zaznaczył, że osoba, która bierze udział w strajku nie podejmuje żadnych czynności służbowych i nie może być do nich zmuszana. To rodzi pytania o to czy zbiorą się rady klasyfikacyjne. Bez nich uczniowie nie mogą przystąpić do matur.

Minister Anna Zalewska przypomniała natomiast, że dyrektorzy mają obowiązek takie rady przeprowadzić.

50 proc. szkół ponadgimnazjalnych nie strajkuje. Tam nikt nie martwi się o klasyfikację czy ewentualnie przebieg matur. W pozostałych szkołach oceny zostały już zaproponowane, a rodzice poinformowani o ocenach. Przed nami rady klasyfikacyjne, dyrektorzy mają obowiązek je przeprowadzić. Głęboko ufam i proszę o to nauczycieli. Myślę, że w tym tygodniu rodzice będą rozmawiać z dyrektorami szkół, jeżeli odczuwają jakieś zaniepokojenie. To indywidualne dyskusje w każdym gronie pedagogicznym  mówiła minister Anna Zaleska.

W miniony poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. ZNP domaga się natychmiastowych rozmów z rządem z udziałem mediatora zewnętrznego.

RIRM/PAP

drukuj