fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Min. Zalewska: Prawo oświatowe działa

Prawo oświatowe w państwie prawa działa, reforma została wdrożona – powiedziała w Sejmie minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Po rozpoczęciu posiedzenia poseł Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej poruszyła kwestie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.

Według parlamentarzystki PO projekt obywatelski, pod którym została zebrana dostateczna ilość podpisów, powinien być procedowany na najbliższym posiedzeniu.

Do sprawy odniosła się szefowa resortu edukacji, która zwróciła uwagę, że wdrożenie ustawy poprzedziły półroczna debata i szerokie konsultacje społeczne oraz skrótowo przedstawiła aktualny stan wprowadzanych zmian.

– Do końca marca podjęto uchwały o sieci szkół. Podstawy programowe zostały podpisane 14 lutego. W tym roku większość nauczycieli, szczególnie z roczników wrażliwych, czyli klasy I, IV i VII jest już przeszkolona. W tej chwili jest ponad 170 wniosków o dopuszczenie podręczników, mówimy o 16 podręcznikach. Do wakacji podręczniki – jak zwykle – zostaną zaoferowane rodzicom i z największą radością chcę państwu powiedzieć, że mamy już dodatkowych 9 tysięcy miejsc pracy. Jednocześnie przedstawimy za moment dwie ustawy; o finansowaniu oświaty i ustawę „karta nauczyciela”. Prawo oświatowe w państwie prawa działa, reforma została wdrożona – mówiła Anna Zalewska.

Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018.

W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

RIRM

drukuj