Nigeria: zamachy bombowe, co najmniej 47 zabitych 

Co najmniej 47 osób zginęło, a 50 zostało rannych w serii zamachów bombowych w mieście Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii – podali świadkowie. To najbardziej krwawe zamachy, od kiedy islamiści z Boko Haram próbowali w styczniu zająć to miasto.

Wśród ofiar śmiertelnych są kobiety i dzieci – poinformował szef związku rybaków stanu Borno, który znajdował się na miejscu pierwszej eksplozji. Podany przez niego bilans został potwierdzony przez źródło medyczne i dowódcę lokalnej milicji.

Trzy ładunki eksplodowały w różnych miejscach – najpierw przy wjeździe na targ rybny Baga, potem na innym targowisku, a na końcu samochód pułapka wybuchł na przystanku autobusowym w pobliżu budynku należącego do służb bezpieczeństwa.

Maiduguri jest stolicą stanu Borno, bastionu ekstremistów z Boko Haram, którzy przez długi czas zamierzali uczynić z tego miasta stolicę swojego kalifatu, jaki chcieli wykroić w religijnie mieszanej Nigerii. Pod koniec stycznia rebelianci, najprawdopodobniej należący do Boko Haram, próbowali zająć miasto, ale zostali odparci w wyniku walk, w których zginęło ponad 100 ludzi.

W ubiegłym roku bojownicy Boko Haram zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii. Nigeryjski prezydent Goodluck Jonathan, który 28 marca zamierza ubiegać się o reelekcję, był krytykowany za nieudolność w walce z rebeliantami. Z powodów bezpieczeństwa głosowanie przesunięto o sześć tygodni – z początkowego terminu 14 lutego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl