Zdrajca Polski kandydatem na bohatera

Gen. Zygmunt Berling, zdrajca Polski, został kandydatem na bohatera II wojny światowej – informuje „Nasz Dziennik”. Plebiscyt „Wybierz polskiego bohatera II wojny światowej” został ogłoszony przez magazyn historyczny „Mówią wieki”.

Jego organizatorzy tłumaczą zgłoszenie gen. Zygmunta Berlinga brakiem kandydatów reprezentujących Polskie Siły Zbrojne ze Wschodu. Nazwisko generała znalazło się na liście obok m.in. o. Maksymiliana Kolbe, gen. Augusta Fieldorfa „Nila” czy płk. Witolda Pileckiego.

Prof. Mieczysław Ryba, kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych na KUL-u, zwraca uwagę, że jest to kolejny dowód na zakłamywanie historii.

– Jest chaos w tym zakresie. To skutek nierozliczenia komunizmu i funkcjonuje nie tylko w wymiarze formalnoprawnym, ale również w przestrzeni historycznej, w ocenie etycznej, od strony wychowawczej. Do czego my młodzież przygotowujemy, jeśli bierzemy pod uwagę ich postawy w relacji do własnej ojczyzny? W ten sposób staramy im się przekazać, że każda z postaw jest równoprawna: i postawa zdrady i postawa bohaterstwa – zauważył profesor.

Gen. Berling został skazany na karę śmierci, za to, że sprzeniewierzył się przysiędze na wierność Polsce, służąc w formacjach zorganizowanych przez wrogie państwo.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl