fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Nieznacznie polepszyła się jakość paliw w Polsce

Z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że nieznacznie polepszyła się jakość paliw w Polsce.

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej na zlecenie UOKiK w 2016 r. przebadali 933 próbki paliw. Chodzi o benzynę, olej napędowy i gaz LPG,  pobrane na 933 losowo wybranych stacjach.

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 2,36 proc. skontrolowanych próbek paliw. To nieznacznie mniej niż w 2015 r., kiedy to odsetek nieprawidłowości po raz pierwszy spadł poniżej 3 proc.

Największe nieprawidłowości jak mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK, stwierdzono w województwach: mazowieckim, lubelskim i łódzkim..

– Stacje wybieramy losowo. Łącznie w 2016 roku sprawdziliśmy paliwa na ponad 900 stacjach. Najgorzej wypadły stacje w województwie mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Natomiast wszystkie próbki z województwa lubuskiego spełniły wymagania. Poprawiła się jakość gazu LPG. Przeprowadzone w 2016 roku badania jakości wykazały nieprawidłowości w przypadku prawie 1.5% próbek, natomiast w 2015 roku było to ponad 2.5% –  poinformował prezes UOKiK.

Obecnie trwają kontrole jakości paliw na rok bieżący. Ostateczne wyniki zostaną umieszczone na stronie internetowej UOKiK-u.

Także na tej stronie dostępna jest lista stacji i hurtowni paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową na zlecenie urzędu.

RIRM

drukuj