fot. Autorstwa Nieznany fotograf - https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63215/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75220588

Niepodległościowy zryw

Mija sto lat od zakończenia III Powstania Śląskiego. Polacy na Śląsku przelewali krew, by ich region był częścią odradzającej się Rzeczpospolitej. 

W poniedziałek mija dokładnie sto lat od zakończenia wielkiego zrywu –III Powstania Śląskiego.

– Dzięki niemu ta niezwykle ważna część Polski stała się jej fundamentalnym elementem – mówił w niedzielę w Katowicach prezydent Andrzej Duda.

O Powstaniach Śląskich wiele mówiła wystawa, którą można było oglądać w Gdańsku. To wielka batalia, w której znaczącą rolę odegrał Wojciech Korfanty – ikona walki Polaków z germanizacją.

– Ten Ślązak urodzony w Siemianowicach w latach 70. XIX w. był przykładem pracowitości, solidności, aktywności i talentów oświatowych oraz edukacyjnych, a potem talentów zawodowych, politycznych, a także militarnych – akcentował prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

To wszystko przyczyniło się do wielkiego zwycięstwa.

W 2019 roku do obiegu została wprowadzona moneta: „Wojciech Korfanty Stulecie Niepodległości”. Była to część serii poświęcona Ojcom Niepodległości. Moneta w tej chwili dostępna jest jedynie na rynku wtórnym.

– Uhonorowaliśmy tą monetą zarówno Solidarność, jak i Stowarzyszenie „Godność“, które zrzesza osoby walczące o niepodległość po 1980 roku,  a nawet wcześniej – wyjaśnił Wiktor Kamiński, dyrektor oddziału okręgowego NBP w Gdańsku.

Są to organizacje, które przyczyniają się do zachowania pamięci o Ojcach Niepodległości.

 

TV Trwam News

drukuj