By Cezary p - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3781156

Niemiecki parlament pracuje nad wprowadzeniem tzw. eutanazji

Bundestag opracuje nowe zasady prawne dotyczące „samostanowienia o śmierci”. To następstwo wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił zakaz tzw. komercyjnej eutanazji. Sędziowie uznali również, że wolność zakończenia życia obejmuje także wolność poszukiwania pomocy u osób trzecich.

Po tym orzeczeniu i zapowiedzi prac parlamentarnych w tej sprawie rozpoczął się spór polityczny oraz dyskusja w niemieckich mediach.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec (CDU) ostrzega przed „normalizacją eutanazji”, a Alternatywa dla Niemiec (AfD) przed kulturą śmierci i rosnącą presją na ludzi starszych i chorych w celu „akceptacji przedwczesnej śmierci”. Dziennikarze podkreślają, że kodeks zawodowy lekarzy zabrania pomocy w samobójstwie.

– Medycyna już dawano uznała tego typu proceder za nieetyczny – podkreślił dr Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

Dodał, iż przy obecnym rozwoju opieki paliatywnej pojawia się także pytanie o zasadność tego typu świadczenia.

– Nasza medycyna może już bardzo dużo. Problem bólu przy dobrze prowadzonym pacjencie praktycznie nie powinien już występować. Powinniśmy raczej odpowiadać rozwojem medycyny, prowadzeniem dobrych terapii. Osoby starsze w tego typu społeczeństwach mogą odczuwać pewnego rodzaju presję. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo, że mogą w jakiś sposób ulegać tej regulacji. Jeszcze większym niebezpieczeństwem jest, kiedy państwa odgórnie wprowadzają pewnego rodzaju konsylia lekarskie, które – niezależnie od rodziny czy pacjenta – podejmują takie decyzje. To jest skrajnie nieetyczne i powinniśmy zrobić wszystko, żeby nie iść w tym kierunku w Polsce – zaznaczył dr Filip Furman.

Zdania niemieckich lekarzy na temat tzw. eutanazji są podzielone. Także Federalne Ministerstwo Zdrowia nie chce jeszcze komentować sprawy.

Według informacji telewizji ARD, pierwsze propozycje dotyczące nowych zasad procederu tzw. eutanazji zostaną poddane pod dyskusję w połowie stycznia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl