fot. PAP/EPA

Niemiecki minister gospodarki: Embargo na rosyjską ropę „w zasięgu ręki”

Niemiecki minister gospodarki, Robert Habeck, w wywiadzie udzielonym dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził, że embargo na rosyjską ropę naftową jest „w zasięgu ręki”.

Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma z tym problem, przede wszystkim Węgry.

„Myślę, że w ciągu kilku dni osiągniemy przełom” – dodał Robert Habeck.

Niemiecki polityk zasygnalizował uwzględnienie argumentów Węgier, gdyż jak stwierdził, państwa członkowskie Unii Europejskiej są w różnym stopniu uzależnione od rosyjskich źródeł energii.

„Między Węgrami a Portugalią jest po prostu inny stosunek do Rosji – to oczywiste” – powiedział minister.

Według Roberta Habecka można to wziąć pod uwagę, ale jak określił: „wtedy musi się także na Węgrzech coś wydarzyć”.

Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy. W ramach kompromisu proponuje się, aby dać Węgrom więcej czasu. Zdaniem rządu premiera Viktora Orbana, propozycja Komisji nie wydaje się wystarczająca.

„Nie pomoże nam to, jeśli wszystkie kraje zaczną działać na własną rękę. Siłą Europy, zwłaszcza w tej fazie, było to, że stała razem i że stoi razem” –  powiedział Robert Habeck podczas wystąpienia w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jak oświadczył minister, embargo na ropę nie prowadzi automatycznie do „osłabienia Putina”.

Konsekwencje amerykańskiego embarga na ropę były widoczne: ceny ropy naftowej wzrosły na całym świecie. W związku z tym Władimir Putin „w ostatnich tygodniach sprzedawał mniej ropy, a miał większe dochody”. Tego „oczywiście należy uniknąć” – podkreślił Robert Habeck.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl