Niemieccy deputowani za wsparciem finansowym dla hiszpańskich banków

Los hiszpańskich banków był dzisiaj w rękach niemieckich posłów. Popołudniu odbyło się głosowanie, w sprawie przyznania pomocy finansowej dla sektora bankowego w Hiszpanii. Niemiecki Bundestag zgodził się  na udzielenie Hiszpanii pomocy finansowej.

Chodzi o prawie 100 mld euro z funduszu ratunkowego dla strefy euro, EFSF, na dokapitalizowanie dotkniętego kryzysem sektora bakowego Hiszpanii.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Bundestagu, pomoc dla Hiszpanii poparło 473 posłów – większość chadecko-liberalnej koalicji rządzącej oraz opozycyjnych socjaldemokratów i Zielonych. Przeciw było 97 posłów głównie z Lewicy, 13 posłów wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem minister finansów Wolfgang Schaeuble przekonywał, że kryzys w hiszpańskim sektorze bankowym zagraża stabilności całej strefy euro. Ponadto dodał, że już sama niepewność co do wypłacalności państwa hiszpańskiego mogłaby wywołać poważne konsekwencje dla strefy euro. Poza tym, w ten sposób problemy hiszpańskiego sektora bankowego stają się problemem dla stabilności strefy euro – powiedział minister.

drukuj