Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1523448

Hiszpania: święto Matki Bożej Montserrat

27 kwietnia przypada święto Matki Bożej Montserrat, patronki Katalonii i jednej z dziewięciu patronek Hiszpanii. W tym roku z racji panującej pandemii uroczystości miały charakter niezwykle skromny.

Nazwa Montserrat pochodzi z języka katalońskiego i znaczy „wzgórze  ząbkowane”, tzn. góra, która przypomina piłę, z zębami skierowanymi ku niebu.

Historia sanktuarium zaczęła się w 880 r., kiedy mali pastuszkowie ujrzeli światło, które zstępowało prosto z nieba i oświetlało górę. Słychać też było piękną melodię. Kiedy zjawisko powtórzyło przez kilka kolejnych sobót postanowili wejść na szczyt góry. W jednej z jaskiń znaleźli figurę Matki Bożej. Biskup Manresy nakazał wybudować kościół, który dał początek obecnemu klasztorowi benedyktynów.

Do Montserrat zaczęli przybywać pielgrzymi z całej Europy. Odwiedziło go wielu świętych w tym m.in. Raimundo de Peñafort, Antonio María Claret, Ignacy z Loyoli czy Jan Paweł II.

12 września 1881 r. papież Leon XIII ustanowił Matkę Bożą Montserrat patronką Katalonii. „Moreneta”, czyli Czarna Madonna jest jedną dziewięciu patronek regionów autonomicznych w Hiszpanii i symbolem chrześcijańskiej historii Katalonii.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl