fot. PAP/EPA

Hiszpania: blisko 30 tys. oczekujących na pomoc socjalną w 2020 roku zmarło

Blisko 30 tys. osób z tzw. ograniczoną autonomią osobistą zmarło w Hiszpanii w 2020 roku, nie otrzymawszy pomocy socjalnej, do której mieli prawo w ramach tzw. Ustawy o Zależności – oświadczył w piątek przewodniczący krajowego Stowarzyszenia Administratorów Usług Społecznych, Jose Manuel Ramirez.

Ustawa o Zależności została przyjęta przez parlament hiszpański w 2006 r. i była adresowana do osób niepełnosprawnych i zależnych, tzn. takich, które ze względu na wiek, chorobę lub inwalidztwo są uzależnione od pomocy innych w codziennym funkcjonowaniu.

Prawie 400 tys. osób znajduje się obecnie na rządowej liście oczekujących na świadczenia socjalne w ramach tej Ustawy – wynika z ostatnich danych oficjalnych, opublikowanych w br. tygodniu.

Świadczenia mogą obejmować pomoc ekonomiczną, ale najczęściej są to usługi bezpośrednie, jak pomoc domowa, teleopieka, czy prawo do pobytu w ośrodkach pobytu dziennego i całodobowych. Osoby korzystające z tych usług uczestniczą, w miarę swych możliwości, w pokrywaniu części kosztów.

Ponad 240 tys. osobom prawo do pomocy zostało już przyznane, jednak dotąd jej nie otrzymali.

Blisko 30 tys. ubiegających się o pomoc zmarło w tym roku nie doczekawszy się jej otrzymania.

Jose Manuel Ramirez zaapelował do rządu o pilne zwiększenie nakładów na pomoc socjalną.

PAP

drukuj