fot. PAP/EPA

Niemcy: Zieloni wygrali wybory w Badenii-Wirtembergii, SPD – w Nadrenii-Palatynacie

Według wstępnych wyników w niedzielnych wyborach do parlamentów krajowych Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu zwyciężyli odpowiednio: Zieloni i SPD. Dotkliwe porażki poniosła CDU. Chadecy stracili wyborców w obu landach, co media przypisują ujawnionej niedawno tzw. aferze maseczkowej.

W Badenii-Wirtembergii Zieloni zdobyli 32,6 proc. głosów, o 2,3 proc. więcej niż w wyborach w 2016 roku. CDU, która była ich dotychczasowym partnerem w koalicji rządzącej, uzyskała najgorszy wynik w historii: 24,1 proc. – prawie 3 proc. mniej niż przed pięcioma laty.

Socjaldemokratyczna SPD otrzymała 11 proc. głosów (spadek o 1,7 proc.), liberalna FDP – 10,5 proc., a populistyczno-prawicowa AfD – 9,7 proc. (spadek o 5,4 proc.).

W Nadrenii-Palatynacie niedzielne głosowanie wygrała SPD, zdobywając 35,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła CDU z 27,7 proc., ponosząc jednak dotkliwe straty (w 2016 roku – 31,8 proc.). Na kolejnych pozycjach znaleźli się Zieloni (9,3 proc.), AfD (8,3 proc.), FDP (5,5 proc.) i konserwatywni Wolni Wyborcy (Freie Waehler), którzy otrzymali 5,4 proc głosów.

Media komentują, że na słaby wynik wyborczy chadecji w obu landach wpływ mógł mieć skandal maseczkowy. Ujawniono, że dwóch chadeckich deputowanych Bundestagu w czasie pandemii pobrało wysokie prowizje za pośrednictwo w handlu maseczkami ochronnymi, pojawiły się podejrzenia o korupcję. Obaj posłowie opuścili szeregi swoich partii – CDU i CSU, dodatkowo jeden zrezygnował z mandatu ze skutkiem natychmiastowym, a drugi zapowiedział, że jesienią nie będzie kandydować do parlamentu.

Niedzielne wybory w obu landach obserwowane były z dużą uwagą, ponieważ otwierają w Niemczech „superrok wyborczy 2021” – serię sześciu wyborów do parlamentów krajowych (oprócz Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu będą to: Saksonia-Anhalt, Turyngia, Berlin i Meklemburgia-Pomorze Przednie), zakończonych wyborami parlamentarnymi na szczeblu federalnym 26 września.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl