fot. pixabay.com

Niemcy: trzy osoby zatrzymane pod zarzutem szpiegowania dla Chin

Troje obywateli Niemiec zostało zatrzymanych pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin – poinformowała w poniedziałek prokuratura. Dwaj mężczyźni i kobieta są podejrzewani o to, że co najmniej od 2022 roku pracowali dla jednej z chińskich służb wywiadowczych MSS – ustalił dziennik „Die Welt”.

Thomas R. oraz małżeństwo Herwig i Ina F. zostali aresztowani w Duesseldorfie i Bad Homburg. Przeszukano ich domy i miejsca pracy.

Według prokuratury główny podejrzany, Thomas R., pozostawał w kontakcie z pracownikiem MSS (Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego) i uzyskał dla niego dane na temat „innowacyjnych technologii przydatnych militarnie” w Niemczech – informuje portal tygodnika „Spiegel”.

Thomas R. miał korzystać z pomocy Herwiga i Iny F., którzy prowadzili firmę w Duesseldorfie. Według śledczych firma ta służyła jako „pośrednik w nawiązywaniu kontaktów i współpracy” z niemieckimi naukowcami i badaczami. Zawarto m.in. „umowę o współpracy” z jednym z niemieckich uniwersytetów.

Według prokuratury informacje przekazane chińskiemu wywiadowi dotyczyły m.in. nowoczesnych części maszyn, które mogły być wykorzystywane w silnikach np. okrętów bojowych.

Ponadto podejrzani mieli zakupić specjalny laser w Niemczech na zlecenie MSS i wywieźć go do Chin bez wymaganego zezwolenia – pisze „Spiegel”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl