fot. pixabay.com

Izrael: szef wywiadu wojskowego złożył dymisję, bo nie zapobiegł atakowi Hamasu

Szef wywiadu wojskowego Izraela, Aharon Haliwa, w poniedziałek złożył dymisję – przekazała armia w oświadczeniu. Swoją rezygnację ze stanowiska uzasadnił „dowodzeniem w czasie wydarzeń 7 października” 2023 r., kiedy Izrael został zaskoczony atakiem Hamasu i innych ugrupowań terrorystycznych.

Dowództwo przyjęło dymisję, dziękując Aharonowi Haliwie za służbę – podała agencja AP, podkreślając, że może ona „przygotować grunt” pod dymisje innych izraelskich dowódców w związku z atakiem ugrupowań terrorystycznych na Izrael. Aharon Haliwa ma zakończyć służbę „po mianowaniu następcy w drodze uporządkowanego i profesjonalnego procesu” – przekazało ministerstwo obrony.

Wkrótce po ataku z 7 października Aharon Haliwa powiedział, że „już tego ranka zrozumiałem, że to koniec. Po zakończeniu wojny będę musiał odejść” – przypomniał portal I24.

Aharon Haliwa, podobnie jak inni dowódcy, był oskarżany o zlekceważenie doniesień o przygranicznych ćwiczeniach militarnych prowadzonych przez Hamas i stowarzyszone z nim palestyńskie ugrupowania. Według mediów był zdecydowanym zwolennikiem poglądu, że Hamas zmienił taktykę i zwiększył zaangażowanie w działania gospodarcze, osłabiając inwestycje wojskowe.

Media izraelskie oskarżały Aharona Haliwę o odrzucanie ostrzeżeń, które nadsyłali wojskowi obserwatorzy z przygranicznej bazy Nahal Oz. Żołnierze z 414. jednostki Korpusu Obrony Granicznej przekazywali informacje o Palestyńczykach ćwiczących pokonywanie granicy, zdobywanie czołgów, porywanie zakładników, infiltrację kibuców. Dowództwo lekceważyło te doniesienia, a wręcz miało zakazać ustawicznego zgłaszania ostrzeżeń. 7 października, kiedy terroryści sforsowali granicę, zabijając ok. 1200 ludzi i porywając ponad 240, zginęło 15 żołnierek, a sześć uprowadzono do Strefy Gazy. W mediach społecznościowych Hamasu pojawiło się nagranie jednej z nich, związanej, ciągniętej za włosy, w spodniach poplamionych krwią.

W końcu listopada portal Jewish News Sindicate informował, że na kilka miesięcy przed atakiem wywiad wojskowy wstrzymał współpracę z cywilnym hakerem, który monitorował komunikację palestyńskich organizacji terrorystycznych. On także miesiącami donosił o ćwiczeniach szkoleniowych Hamasu obejmujących inwazję na Izrael, przenikanie przez granicę w wielu miejscach, ataki na cywilne osiedla i porwania. Rozkaz przerwania z nim współpracy wydało „wyższe dowództwo” – powiedział haker dziennikarzom. Mężczyzna przekonywał, że gdyby wojsko nie skonfiskowało jego sprzętu i umożliwiło mu kontynuowanie pracy w ostatnich tygodniach przed atakiem, „inwazji można byłoby zapobiec”.

Aharonowi Haliwie zarzucano również błąd w ocenie reakcji Iranu na atak konsulatu w Damaszku, w którym zginęli wyżsi dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej – zauważył portal Jerusalem Post.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl