fot. PAP/Rafał Guz

W Warszawie trwa Ogólnopolska Narada o Lasach

Dwudniowa Ogólnopolska Narada o Lasach ma zainaugurować cykl spotkań o zmianach w zarządzaniu gospodarką leśną w Polsce. W naradzie, obok przedstawicieli resortu klimatu, mają uczestniczyć m.in. wybrani leśnicy i przedstawiciele branży drzewnej oraz aktywiści.

Tematem pierwszej debaty jest wypracowanie modelu w sprawie objęcia 20 proc. lasów większą ochroną. Mają być przedstawiane koncepcje w tej sprawie.

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, Zbigniew Kuszlewicz, powiedział, że „Solidarność” przekazała swoje stanowisko w sprawie funkcjonowania lasów do resortu. Związkowcy w prawie 100-stronicowym dokumencie postulują pewne zmiany, jednak chcą, by obecny szablon funkcjonowania lasów został zachowany.

– Zdecydowana większość państw mogłaby się wzorować na naszej gospodarce leśnej, na naszych lasach. Okazuje się, że najwięcej wyłączeń planowanych jest właśnie w naszym kraju – wyłączeń z działalności gospodarczej – ponieważ mamy piękne lasy, wobec tego gdzieś trzeba wstrzymać działalność gospodarczą. Wyszło na to, że dzięki temu, iż tak dobrze prowadzimy lasy, to teraz mamy zamykać je przed wszystkimi. Jeżeli będą rezerwaty ścisłe, parki narodowe, to wiemy o tym, że ograniczona jest również możliwość korzystania z nich przez społeczeństwo, więc wiele takich krytycznych aspektów można wymienić wobec tych planów – wskazał Zbigniew Kuszlewicz.

Lasy Państwowe proponują podział terenów leśnych na trzy kategorie: lasów wyłączonych z użytkowania, częściowo wyłączonych i lasów gospodarczych.

Wiceminister klimatu, Mikołaj Dorożała, powiedział, że proces objęcia ochroną 20 proc. powierzchni leśnej w kraju ma być przeprowadzony w ciągu miesięcy, a nie lat. Wyraził nadzieję, iż zakończy się to w 2025 roku. Wiceminister wskazał również, że większą ochroną miałyby zostać objęte także tzw. lasy społeczne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl