fot. PAP/EPA

Niemcy potępiają Polskę, a same upolityczniają swój Trybunał Konstytucyjny

Niemiecki dziennik „Die Welt” ujawnił treść notatki sporządzonej podczas kolacji Angeli Merkel z sędziami federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Z dokumentu wynika, że podczas spotkania omawiano kwestie polityczne.

Z informacji ujawnionych przez Die Welt wynika, że goście kanclerz Angeli Merkel zakulisowo omawiali politykę Niemiec. Członkowie rządu RFN i sędziowie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego dyskutowali o dwóch postępowaniach toczących się w Trybunale. Jedną z nich było uznanie prymatu prawa niemieckiego nad unijnym w sprawie euroobligacji. Sytuacja bardzo przypomina tę znaną z polskiej sceny politycznej.

– Podczas gdy Niemcy potępiają brak niezawisłości polskiego sądownictwa i chcą wypchnąć kraj z UE, w Berlinie kanclerz, gabinet i Trybunał Konstytucyjny (którego prezesem jest były poseł CDU) uzgadniają przy przytulnej kolacji swoją przyszłą politykę – napisał na twitterze belgijski historyk prof. David Engels.

Na czele niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego stoi bardzo bliski współpracownik Angeli Merkel, który przez długie lata był wiceszefem klubu CDU w Bundestagu. Partia AfD złożyła do TK wniosek w tej sprawie, argumentując, że spotkanie Angeli Merkel z sędziami Trybunału może być naruszeniem niezawisłości sędziowskiej. W tym przypadku Trybunał był sędzią we własnej sprawie i uznał wniosek za absolutnie niedopuszczalny. Podczas kolacji dyskutowano także o wniosku do Trybunału o uznanie za niekonstytucyjne niektórych przepisów związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl