W Wielkopolsce spada liczba urodzeń. Podobnie jest w całym kraju

W Wielkopolsce rodzi się mniej dzieci. W pierwszym półroczu tego roku odebrano 16 tys. porodów. To mniej niż rok czy dwa lata temu. Utrzymuje się tendencja spadkowa.

W 2017 roku w Wielkopolsce urodziło się 40 tys. dzieci. Od tego czasu jednak porodów jest mniej. Tendencję spadkową można zaobserwować również na podstawie danych półrocznych.

– Rzeczywiście zaobserwowaliśmy, że w pierwszej połowie 2021 r. liczba porodów spadła. W Wielkopolsce urodziło się niewiele ponad 16 tys. dzieci. Natomiast w analogicznym okresie w poprzednim roku porodów było 18 tysięcy – mówiła Marta Żbikowska-Cieśla z wielkopolskiego oddziału NFZ.

Mniej dzieci rodzi się też w innych województwach.  Rządowy program Rodzina 500 Plus miał 3 podstawowe cele: wygrać walkę z ubóstwem, zaktywizować rodziny i wpłynąć na wzrost urodzeń. Dwa pierwsze cele udało się zrealizować bardzo szybko. Z trzecim, a więc ze wzrostem urodzeń, jest problem. Zdaniem demografa, dr. Krzysztofa Szwarca  z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, wpływ rządowego programu jest jednak zauważalny.

– Coś się ruszyło. Na wykresach nawet widać, że po roku 2017 jest pewien, delikatny wprawdzie, ale wzrost. Więc nie można powiedzieć, że program 500 Plus nie wpłynął na dzietność. On wpłynął, tylko pojawia się kwestia, czy zgodnie z oczekiwaniami rządu, czy poniżej tych oczekiwań – zauważył demograf.

Jest kilka czynników, które mają wpływ na decyzję o zajściu w ciążę. Na przykład  ważne jest to, czy sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Warto też zaznaczyć, że z każdym rokiem jest mniej potencjalnych rodziców.

– Za około 10 lat będziemy mieć w Polsce osoby z najniższą dzietnością, z lat 2002 – 2003. Wówczas można spodziewać się około 200 tys. urodzeń dzieci. W ubiegłym roku było 356 tys., a więc będzie coraz mniej urodzeń – wskazał ekspert.

Dodatkowo też maleje współczynnik dzietności. Wynosi on 1,3.  Innymi słowy, w Polsce w tym roku na 1000 kobiet w wieku rozrodczym urodziło się 1378 dzieci. Chcąc uzyskać poziom zastępowalności pokoleń, przelicznik ten powinien wynosić co najmniej 2100.

TV Trwam News

drukuj