fot. PAP/EPA

Niemcy: Polskie placówki dyplomatyczne włączają się w obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Przypadający 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu polscy dyplomaci w Niemczech uczczą m.in. składając wieńce w Sachsenhausen oraz akcją #WeRemember – informuje Ambasada RP w Berlinie.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zamordowano ponad 6 mln osób, w większości Żydów.

Rzecznik prasowa Ambasady RP w Berlinie, Magdalena Szuber-Zasacka, poinformowała, że Instytut Polski w Berlinie organizuje w czwartek z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu pokaz filmu „Położna” (godz. 19.00) w reż. Marii Stachurskiej. Film opowiada historię Stanisławy Leszczyńskiej, która w niemieckim obozie w Auschwitz mimo zakazu przyjęła 3 tys. porodów. Film z uwagi na pandemię pokazany będzie w trybie online (na FB Instytutu).

Konsulat RP w Kolonii z inicjatywy konsula Jakuba Wawrzyniaka wspólnie z całym korpusem zaangażowany jest w akcję #WeRemember.

„W czwartek Konsul RP składa w Duesseldorfie wieńce wraz z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, prezydentem miasta i członkami gminy żydowskiej. Wcześniej bierze udział w uroczystościach w Landtagu. Następnie udaje się do Monastyru, gdzie złoży wieńce i weźmie udział w uroczystościach z udziałem władz miasta i gminy żydowskiej. Konsulat składa też wieńce we Frankfurcie nad Menem oraz bierze udział w uroczystościach w Kolonii” – wskazała Magdalena Szuber-Zasacka.

Z kolei konsul RP w Berlinie – „jako jedyny przedstawiciel korpusu konsularnego w Berlinie w czwartek ok. godz. 10.00 złoży wieniec w Miejscu Pamięci Sachsenhausen i przeprowadzi rozmowę z dyrektorem dr Axelem Drecolem na temat współpracy w obszarze upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen”.

Konsul generalny w Hamburgu planuje dziś złożenie wieńca w obozie Bergen-Belsen, a w czwartek – w obozie Neuengamme. Planowane jest także złożenie wieńców przez konsula generalnego wraz z senatorem ds. wewnętrznych przy pomniku ofiar narodowego socjalizmu na cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu. Konsul weźmie również udział w czwartek w obchodach Dnia Pamięci w Landtagu Szlezwiku-Holsztyna oraz spotka się z Rutą Rosenblatt (ur. w Warszawie, przeżyła m.in. obóz w Auschwitz), jej rodziną oraz Rabinem Hamburga Shlomo Bistritzkym.

Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu konsul generalny w Hamburgu czyści w okolicy rezydencji tzw. Stolpersteine (kamienie pamięci w formie kostek brukowych układane na chodnikach przed domami, w których mieszkały ofiary Holocaustu, wyryte są na nich m.in. nazwiska ofiar – PAP) – konsul zapoczątkował tę tradycję w ubiegłym roku.

Natomiast Ambasada RP w Berlinie włączyła się do akcji upamiętnienia Ofiar Holokaustu zorganizowanej przez Światowy Kongres Żydów. Na Twitterze i Facebooku polskiej placówki opublikowano zdjęcia naszych dyplomatów z tabliczkami z napisem #WeRemember.

„Naszym najwyższym obowiązkiem jest pamięć o ofiarach Holokaustu” – napisano w komentarzu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl