fot. https://twitter.com/MRiTGOVPL

Szef MRiT w Paryżu: Sprawiedliwa transformacja energetyczna to ochrona europejskiego przemysłu i miejsc pracy

Wzmocnienie stosunków gospodarczych, pakiet Fit for 55 i obecna sytuacja energetyczna Europy – to niektóre tematy wtorkowych rozmów w Paryżu ministra rozwoju i technologii, Piotra Nowaka, z francuskimi ministrami resortów gospodarczych.

Resort wskazał, że Francja jest obecnie naszym trzecim partnerem handlowym pod względem polskiego eksportu, zaraz po Niemczech i Czechach.

Ubiegły rok – jak podało MRiT – przyniósł dynamiczne ożywienie w obrotach handlowych między naszymi krajami: po 11 miesiącach 2021 r. polski eksport do Francji wzrósł o 21 proc. – blisko 15 mld euro i o tyle samo import (21 proc.) – 8,7 mld euro.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że francuskie firmy zajmują czwarte miejsce wśród największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wartość kapitału francuskiego zainwestowanego w naszym kraju wyniosła 17,2 mld euro w 2020 r. Obecnie w Polsce działa ponad 1200 podmiotów z kapitałem francuskim.

Resort rozwoju i technologii zauważył też, że Polscy przedsiębiorcy są obecni na francuskim rynku.

„W 2020 r. polska spółka CHEMET kupiła aktywa Altifort GLI SAS i stała się wiodącymi producentem zbiorników LPG w Unii Europejskiej. Z kolei InPost z sukcesem sfinalizował przejęcie Mondial Relay w 2021 r.” – wskazano w informacji MRiT.

Ministerstwo przekazało, że podczas spotkania z francuskim ministrem gospodarki Francji, Brunonem Le Mairem, minister Piotr Nowak zaznaczył, że docenia, iż prezydencja francuska jest zdecydowana zaangażować Radę ds. Konkurencyjności w monitorowanie negocjacji pakietu Fit for 55.

Minister – jak relacjonuje MRiT – podkreślił też, że ważną rolę w obecnej zielonej transformacji odgrywa system ETS. Polska – jak wyjaśniono w informacji resortu – postuluje jego reformę, aby zatrzymać manipulacje cenami na rynku ETS i ograniczyć rolę instytucji finansowych w wyznaczaniu ich ceny.

Podczas spotkania poruszono także kwestię mechanizmu CBAM i jego wpływu na konkurencyjność gospodarki europejskiej.

W rozmowach z francuską minister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher szef MRiT poruszył kwestię wzmacniania potencjału europejskiego przemysłu w ramach programu IPCEI (Important Projects of Common European Interests), w tym IPCEI Health.

„Widzimy bardzo duży potencjał dla IPCEI jako ważnego instrumentu zapewnienia suwerenności technologicznej w kluczowych sektorach, w tym m.in. w farmacji, technologiach produkcji i procesów dla API, aktywnych substancji farmaceutycznych, odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i terapie komórkowe” – mówił minister Piotr Nowak.

https://twitter.com/MRiTGOVPL/status/1486062608566341634

Szef MRiT poinformował, że Polska wyraziła wstępne zainteresowanie przystąpieniem do IPCEI Health.

„Aktualnie prowadzimy dialog z polskimi firmami na temat ich potencjalnego udziału w tej inicjatywie” – przekazał resort.

Podczas spotkania z inwestorami francuskimi w siedzibie MEDEF minister mówił, że Polska liczy na dalszy wzrost zarówno inwestycji francuskich w naszym kraju, jak i polskich inwestycji bezpośrednich we Francji, a także na wzrost partnerstw pomiędzy polskimi i francuskimi przedsiębiorstwami.

MRiT podało, że od 2000 r. do końca 2021 r. w Specjalnych Strefach Ekonomicznych i w Polskiej Strefie Inwestycji nadal aktywne są 94 inwestycje firm francuskich. Zadeklarowana wartość tych inwestycji wyniosła 5,537 mld zł. Łączna liczba zadeklarowanych nowych miejsc pracy wyniosła 5399.

Resort zauważa, że odbyło się szereg wspólnych inicjatyw dla wzmocnienia i promocji polsko-francuskich relacji gospodarczych. Wskazano w tym kontekście m.in., że w listopadzie 2021 r. Ambasada RP w Paryżu zorganizowała po raz trzeci z rzędu „Galę Polskiego Biznesu we Francji”. Nagrody otrzymały firmy, które osiągnęły najlepsze wyniki w wymianie handlowej: Grupa Azoty (największy polski eksporter do Francji), Chemet (największy polski inwestor na rynku francuskim) oraz Stellantis (największy francuski inwestor na rynku polskim).

„Jeśli chcemy zbudować silną Europę, musimy traktować ją jako jednolity rynek, a przepływ towarów, osób, usług i kapitału jako wspólne dobro” – mówił podczas spotkania z francuskimi inwestorami minister Piotr Nowak.

Podkreślał też, że polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznej transformacji cyfrowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl