fot. twitter.com

Niemcy nie chcą uwspólnotowienia długu

Niemcy są gotowe wpłacić więcej pieniędzy do budżetu Unii Europejskiej, ale nie zgodzą się na uwspólnotowienie długu. Jak poinformowała kanclerz Angela Merkel, może to nastąpić dopiero wtedy, kiedy kraje Unii staną się bardziej konkurencyjne.

Niemcy mogą wpłacić więcej środków do unijnego budżetu. Jak poinformowała nowo zaprzysiężona kanclerz Angela Merkel, to jeden z elementów porozumienia koalicyjnego. Władze Berlina sprzeciwiają się natomiast, aby uwspólnotowić dług strefy euro.

Zdaniem niemieckiej kanclerz, państwa członkowskie są obecnie za mało konkurencyjne. Nie wyklucza tym samym, że w przyszłości sytuacja mogłaby się zmienić. Tym bardziej, że uwspólnotowienie długu to jedna z propozycji reform strefy euro.

Od czterech miesięcy nad nowymi rozwiązaniami pracują ministrowie finansów państw członkowskich. Ukończona ma zostać unia bankowa, a europejski mechanizm stabilności zostanie zamieniony w tzw. europejski fundusz walutowy. Póki co w sprawie reform nie ma porozumienia między największymi gospodarkami strefy euro: Niemcami i Holandią oraz Francją i Włochami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj