fot. PAP/EPA

Niemcy: były prezes TK ostro krytykuje Merkel za politykę imigracyjną

Były prezes niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Hans-Juergen Papier ostro skrytykował politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel. Jego zdaniem państwo nie wywiązuje się z obowiązku bycia gwarantem wolności i bezpieczeństwa swoich obywateli.

Wydarzenia w Kolonii, gdzie w sylwestra doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety, „pokazują częściowe fiasko państwa jako gwaranta wolności i bezpieczeństwa wobec swoich obywateli” – powiedział Papier w wywiadzie dla dziennika „Handelsblatt”, o którym informują w środę niemieckie media.

Zajścia przed dworcem głównym w Kolonii były „straszne i zawstydzające” – ocenił niemiecki prawnik. Jego zdaniem zapowiedziane przez rząd zaostrzenie prawa azylowego jest krokiem we właściwym kierunku, zwalcza jednak „jedynie symptomy, a nie przyczyny”.

„Takimi metodami nie opanujemy sytuacji” – ostrzega Papier, krytykując obecną politykę rządu wobec uchodźców. „Nigdy dotąd w historii RFN przepaść między prawem a rzeczywistością nie była tak głęboka” – powiedział prawnik, podkreślając, że „polityka całkowicie zawiodła”.

Jego zdaniem „państwowa integralność” Niemiec jest zagrożona. Niemiecki rząd doprowadził – jak zaznaczył – do „wysadzenia w powietrze ram niemieckiego i europejskiego prawa azylowego”. Za podstawowy błąd uznał zatarcie granic pomiędzy prześladowanymi osobami mającymi indywidualne prawo do azylu a uchodźcami ekonomicznymi.

Papier wezwał Merkel do oddzielenia azylantów od imigrantów ekonomicznych i do zabezpieczenia granic państwa. Uważa, że szefowa rządu powinna czasowo zawiesić zasady Schengen i zamknąć granice państwa dla nielegalnych imigrantów.

Papier nie jest osamotniony w swej krytyce pod adresem Merkel. Były prezes TK Nadrenii Północnej-Westfalii Michael Bertrams zarzucił kanclerz przekroczenie kompetencji i być może złamanie konstytucji. „(Merkel) na własną rękę wpuściła do kraju setki tysięcy uchodźców. To dowód na zdolność do współczucia, zrobiła to jednak bez widocznego planu” – napisał Bertrams w „Koelner Stadt-Anzeiger”. „Nasuwa się konstytucyjne pytanie, czy kanclerz była uprawniona do podjęcia takiej decyzji” – zastanawia się prawnik.

Inny były sędzia TK Udo di Fabio potwierdził w ekspertyzie dla rządu bawarskiego, że ewentualna skarga konstytucyjna przeciwko Merkel miałaby szanse powodzenia. Premier Bawarii Horst Seehofer zagroził w zeszłym roku Merkel skierowaniem do TK skargi na jej politykę imigracyjną.

Konstytucjonalista z Uniwersytetu Humboldtów, Ulrich Battis, uważa, że zadaniem rządu jest „skuteczna ochrona granic”. W przeciwnym razie grozi załamanie struktur państwa – ostrzega. Battis jest zdania, że zgodę na imigrację na taką skalę powinien wyrazić Bundestag. „W takiej sprawie rząd nie może sam decydować” – zastrzegł prawnik.

„Die Welt” informuje, że posłowie z klubu parlamentarnego CDU/CSU zbierają podpisy pod projektem uchwały o zamknięciu granicy. „Osoby, które chcą nielegalnie wjechać do Niemiec z innego bezpiecznego kraju, muszą zostać zawrócone już na granicy” – brzmi jeden z zapisów tej uchwały. Pod projektem podpisało się dotychczas 40 z 311 członków klubu. Celem tej inicjatywy jest wywarcie presji na Merkel. Pani kanclerz jest równocześnie szefową CDU.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad milion imigrantów.

PAP/RIRM

drukuj