fot. PAP/EPA

Minister spraw zagranicznych Niemiec z wizytą na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Niemiec złożyła we wtorek wizytę na Ukrainie. Zapewniła tam o wsparciu Niemiec i zwiększeniu dostaw broni. Tuż po zakończeniu wizyty doszło do kolejnego rosyjskiego ataku.

Wizyta szefowej niemieckiej dyplomacji do ostatniej chwili utrzymywana była w tajemnicy. Annalena Baerbock odwiedziła Kijów, a następnie Charków. Celem wizyty była przede wszystkim chęć wysłuchania mieszkańców tych miast.

Minister zapewniła o wsparciu Niemiec w staraniach Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej oraz o zwiększeniu dostaw broni.

– Charków daje do zrozumienia, jak ważne jest wyzwolenie i jak ważne jest dalsze dostarczanie broni, bo we wszystkich rozmowach, czy to w szpitalu dziecięcym, czy to z dziećmi w wieku szkolnym, czy to z żołnierzami, słyszy się i czuje, jakich zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości dopuściły się tu wojska rosyjskie – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec.

Według niemieckiej minister będziemy mogli żyć w pokoju w Europie dopiero wtedy, kiedy wojska rosyjskie opuszczą Ukrainę.

– Oprócz pomocy, której możemy udzielić tutaj, jest zatem tak ważne, abyśmy skupili uwagę na tym, że ta wojna skończy się dopiero wtedy, gdy wojska rosyjskie całkowicie opuszczą Ukrainę, kiedy nie będzie już zagrożenia atakiem rakietowym czy atakiem dronów, kiedy znów będziemy mogli żyć razem w pokoju w Europie. W związku z moją ponowną wizytą tutaj, chciałabym jeszcze raz podkreślić Dmytro, Tobie i wszystkim mieszkańcom Ukrainy, że będziemy stać po twojej stronie tak długo, jak nas potrzebujecie. Zrobimy wszystko, żeby dzieci w Charkowie, w Mariupolu, w Kijowie znowu uwierzyły w dobrą przyszłość – wskazała Annalena Baerbock.

Charków jest symbolem rosyjskiej agresji i niezłomności narodu ukraińskiego –wskazała szefowa niemieckiej dyplomacji.

„Dziękuję Ci, Dmytro Kuleba, za zaproszenie mnie do Charkowa. Oblężone, bombardowane, wyzwolone – to miasto jest symbolem szaleństwa rosyjskiej agresji i niezłomnej woli Ukraińców do życia w wolności od ucisku. Bądź pewien, że Niemcy będą cię wspierać przez całą drogę” – napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec.

Kilka godzin później Charków znów został ostrzelany przez rosyjskie wojsko.

„Zostańcie w schronach! Najeźdźcy znowu bombardują!” – napisał szef charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Celem był magazyn materiałów pirotechnicznych. Ze wstępnych ustaleń lokalnych władz wynika, że nie ma ofiar śmiertelnych.  Bombardowania będą w coraz większym stopniu powstrzymywane. Wszystko dzięki dostarczanej broni obronnej, za którą dziękował prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Możemy i musimy przeciwdziałać rosyjskim atakom na nowym poziomie nowoczesnej technologii wojskowej, którą Ukraina może otrzymać od partnerów. Jesteśmy wdzięczni wszystkim przywódcom, którzy nas wspierają, za zrozumienie, że teraz jest czas na nowe i potężne decyzje, nowe potężne wsparcie. Wolny świat ma wszystko, co potrzebne, aby powstrzymać rosyjską agresję i doprowadzić do historycznej klęski państwa terrorystycznego. To jest ważne nie tylko dla nas, ale dla światowej demokracji, dla wszystkich, którzy cenią sobie wolność. To jest ważne nawet dla nas, tym bardziej, gdy Rosja zbiera siły do ​​nowej eskalacji – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku. Wojna twa już 322 dni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl