NIEDZIELA DLA ŻYCIA I RODZINY

Ulicami wielu polskich miast przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. Pierwsza niedziela czerwca była kulminacyjnym dniem odbywających się w ostatnich tygodniach Marszów dla Życia. Przeszły ulicami ponad 120 miastach. W tym roku przyświecało im hasło: „Rodzina obywatelska. Rodzina – wspólnota – samorząd”.

Osoby biorące udział w marszach manifestowały potrzebę szacunku życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. W tym roku były one  także okazją do dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II.

W marszu w Gdyni uczestniczyły wielopokoleniowe rodziny: babcie, dziadkowie i rodzice z dziećmi, kobiety w ciąży i członkowie ruchów pro-life.


Pobierz

Pobierz

Gdyński marsz rozpoczął się pod pomnikiem ofiar Grudnia 1970. Zakończyła go uroczysta Msza św. w kościele św. Piotra Rybaka.

– Zamysł Boży jest przede wszystkim taki – 26 stycznia 1980 roku św. Jan Paweł II w Rzymie mówił, i to trzeba dziś w Dzień Dziecka przypomnieć: Człowiekiem jest również nienarodzone dziecko. Co więcej Chrystus w sposób uprzywilejowany utożsamia się z najmniejszymi (por. Mt 25,40). Jak więc można nie widzieć Jego szczególnej obecności w istocie jeszcze nienarodzonej? Spośród wszystkich istot to te prawdziwie najmniejsze, najsłabsze, pozbawione jakiegokolwiek środka obrony (nawet głosu), nie mogą protestować przeciw ciosom godzącym w jej najbardziej podstawowe prawapowiedział o. Eugeniusz Leśniak CSsR, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotr Rybaka w Gdyni.

Poseł Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „Solidarność”, obecny na marszu, powiedział że nie ma lepszej okazji niż Dzień Dziecka dla wyrażenia solidarności z tymi wszystkimi dziećmi, którym odmówiono prawa do własnego dzieciństwa przez zbrodnię tzw. aborcji.

– Nigdy dość dawania temu wyrazu publicznie. Trzeba jak najwięcej wskazywać na zło, na zbrodnie dziejącą się wokół nas. To jest optymistyczne i budzi nadzieję, że ta akcja staje się powszechna i że ludzkie sumienia dochodzą do głosu w wielu miejscach Polski – powiedział poseł Janusz Śniadek.

Podczas uroczystości nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dzieci z okazji ich święta otrzymały wiele niespodzianek: mnóstwo balonów, gigantyczne bańki mydlane, wiatraczki.

V Marsz dla Życia i Rodziny w Rzeszowie rozpoczął się o godz. 12.00 Mszą św. w kościele Ojców Bernardynów. Po Eucharystii marsz wyruszył ulicami: Sobieskiego, Targową, Szopena, Aleją pod Kasztanami pod fontannę multimedialną, gdzie nastąpiło jego zakończenie. Ambasadorem rzeszowskiego marszu była Agata Rejman – położna ze szpitala Pro-Familia w Rzeszowie, która ujawniła dokonywane tam tzw. aborcje.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł także ulicami Torunia. Poprzedziła go Msza św. sprawowana w katedrze Świętych Janów (godz. 12.30). O godz. 14.00 na Rynku Staromiejskim została uformowana kolumna marszu, który przeszedł ulicami: Szeroką, Królowej Jadwigi, Rynek Nowomiejski i powrócił tą samą trasą na Rynek Staromiejski, gdzie odbędzie się finał Marszu dla Życia i Rodziny.

O godzinie 15.00 IX Marsz dla Życia i Rodziny wyruszył z placu Trzech Krzyży w Warszawie. Marsz przeszedł trasą królewską do placu Zamkowego. Jak co roku było radośnie i kolorowo. Nie zabrakło niespodzianek dla dzieci z okazji ich święta. Marsz zakończył się koncertem na pl. Zamkowym.

III Radomski Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął się  o godz. 15.00 Mszą św. w kościele św. Jana. Następnie wierni przeszli do kościoła farnego ulicami Rwańską i odcinkiem ulicy Żeromskiego do pl. Konstytucji 3 Maja. Tam odbyły się wystąpienia gości, ogłoszenie wyników konkursów plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży oraz wręczenie dyplomów i nagród. O godz. 17.30 zaplanowano przejście ul. Żeromskiego na pl. Corazziego i występ Orkiestry „Grandioso”.

Marsze organizowane są m.in. przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, ruchy i stowarzyszenia katolickie, fundacje i duszpasterstwa rodzin.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl