Niedopracowany pakiet onkologiczny?

Przychodnie i szpitale specjalistyczne będą wypowiadać pakiet onkologiczny. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Lekarze wskazują, że nie są w stanie realizować założeń pakietu w terminach narzuconych przez Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści obawiają się cięć w płatnościach z NFZ. Co więcej, koszty pakietu są niedoszacowane. Według specjalistów, brakuje w nim również standardów medycznych. Do wypowiedzenia pakietu, a dokładnie specjalistycznych badań diagnostycznych, przygotowują się poradnie w woj. pomorskim i na Śląsku.

Podstawowy problem to zbyt mała liczba lekarzy – powiedziała dr Bożena Janicka. Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dodała, że na najbliższym spotkaniu z zespołem monitorującym pakiet, będą zgłaszane zastrzeżenia i poprawki.

Jako podstawowa opieka zdrowotna przekazujemy te informacje w postaci karty, tak żeby „temu” pacjentowi przyspieszyć jednak tę procedurę diagnostyczną. Ale nie tylko diagnostyczną, bo jak się okazuje diagnostykę można zrobić szybciej, ale przede wszystkim chodzi o procedurę leczniczą. Natomiast część szpitali i poradni specjalistycznych faktycznie zgłasza problem. Bardziej – z tego, co my widzimy – jest to problem nie tyle sprzętowy, ile osobowo-kadrowy. I to są te obawy, które mieliśmy od samego początku, że pakiet – jak najbardziej – pod kątem finansowym i prawnym może być dopracowany, podobnie jak wiele innych procedur. Natomiast zawsze jest pytanie, czy kadry, które w tej chwili są – są wystraczające – podkreśliła dr Bożena Janicka.

W marcu Ministerstwo Zdrowia ma dokonać oceny funkcjonowania pakietu. Potem ewentualnie podejmie decyzję, co i w jaki sposób zmienić.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl