Nie chcą likwidacji gimnazjów. Minister spotka się z nauczycielami

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, który ogłosił wczoraj koalicję na rzecz gimnazjów.

Nauczyciele krytykują plan resortu dotyczący powrotu do 8-letniej podstawówki i 4-letnich liceów. Mówią, że według badań gimnazja spełniają swoją rolę, a ich likwidacja niesie za sobą wiele zagrożeń, m.in. zwolnienia nauczycieli.

Po spotkaniu z przedstawicielami koalicji, minister Anna Zalewska powiedziała na konferencji transmitowanej w TVP INFO, że nie ma jeszcze ustawy w tej sprawie, a dyskusje na temat zwolnień nauczycieli są wyłącznie hipotetyczne.

– W związku z tym, że zależy nam, żeby nawet przy takich wyliczeniach i przy takich obawach maksymalnie uspołeczniać dyskusję, postanowiliśmy, że będziemy w sposób systematyczny spotykać się nie tylko ze związkami, ale tak naprawdę będziemy podtrzymywać tradycję śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Będziemy debatować razem z Narodową Radą Rozwoju w gmachach Prezydenta Rzeczypospolitej – podkreśla minister Anna Zalewska.

Minister edukacji narodowej dodała, że ustawa o reformie oświaty będzie napisana po przeprowadzeniu debaty publicznej.

Wygaszanie gimnazjów to jedna z zapowiedzi, jaka znalazła się w expose premier Beaty Szydło. Według szefowej polskiego rządu zmiany mają mieć charakter stopniowy i ewolucyjny oraz z poszanowaniem doświadczeń środowiska nauczycielskiego.

 

RIRM

drukuj