fot. PAP/EPA

Trwa prezydencka wizyta w Chinach

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Chinach. W obecności prezydentów Polski i Chin mają być podpisane memoranda o porozumieniu między bankami: polskim BGK i chińskim ICBC, a także o współpracy w dziedzinie turystyki.

Z kolei jutro ma zostać podpisane memorandum o porozumieniu pomiędzy rządem chińskim a polskim dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy „Jeden Pas i Jeden Szlak”, czyli sieci korytarzy transportowych łączących Państwo Środka z Unią Europejską.

Poseł Bogdan Rzońca, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, mówi, że włączenie się Polski w krwioobieg gospodarczy Chin na pewno przyniesie dobre owoce.

– Ponieważ zapowiedź budowy lotnisk, infrastruktury drogowej, infrastruktury kolejowej, portów przy współpracy z Chinami, jak również zapowiedź tworzenia wspólnej europejsko-chińskiej infrastruktury gospodarczej – budowa ropociągów, gazociągów – może przynieść Polsce bardzo dobre efekty gospodarcze. Stajemy się więc europejskim graczem, jeśli chodzi o współpracę z Chinami. Obiecuję sobie bardzo wiele po tej wizycie, ciesząc się oczywiście z podpisania porozumienia – zwrócił uwagę poseł Bogdan Rzońca.

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Chinach z kilkudniową wizytą. Jutro spotka się z przewodniczącym chińskiego parlamentu. Także na jutro zaplanowano zwiedzanie Muru Chińskiego, spotkanie prezydenta z Polakami mieszkającymi w Chinach i udział w koncercie laureata tegorocznego konkursu chopinowskiego.

 

RIRM

drukuj