fot. PAP/Tomasz Gzell

NFZ wyda 300 mln zł na zniesienie limitów wizyt u najbardziej obleganych specjalistów

Narodowy Fundusz Zdrowia wyda 300 mln zł na zniesienie limitów wizyt u najbardziej obleganych specjalistów. Od marca bez kolejki będą przyjmować neurolodzy, kardiolodzy, ortopedzi i endokrynolodzy.

NFZ zapłaci za wszystkie pierwszorazowe wizyty u tych lekarzy, a od lipca zwiększy ich wyceny. W tym roku wzrosną one o 17 proc., a w styczniu przyszłego roku o kolejne 10 proc. Ma to skłonić specjalistów do pracy w sektorze publicznym.

Obecnie w kolejce do pierwszej konsultacji u tych lekarzy czeka 700 tys. osób ze wszystkich 2 mln zapisanych. To między innymi pacjenci z bólami kręgosłupa, kolan czy osoby z nadciśnieniem.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że pierwsze wizyty są najważniejsze dla pacjentów.

– To są wizyty, które mają ukierunkowywać przez lekarza specjalistę leczenie. Kolejne wizyty mogą być prowadzone już przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Najważniejsza jest pierwsza wizyta, ukierunkowanie leczenia i zaaplikowanie leków. Stąd też tak ważne, że te cztery specjalności nie będą miały limitów, dzięki czemu – jak pokazują zabiegi zaćmy, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, gdzie już znieśliśmy te limity – przepustowość wzrasta o 40-50 proc. – wskazuje Wojciech Andrusiewicz.

Obecnie za podstawową wizytę u kardiologa NFZ płaci do 40 zł. Jeśli lekarz wykona EKG i zmierzy ciśnienie, cena wzrasta do 50 zł.

Z kolei w prywatnych gabinetach ceny za taką wizytę zaczynają się od 150 zł, a w dużych miastach sięgają nawet kilkuset złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl