Opinia biegłego ws. zerwania przez NFOŚ umowy z Fundacją Lux Veritatis

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska mataczy ws. badań geotermalnych w Toruniu wynika z opinii niezależnego biegłego. Przypomnijmy NFOŚ wypowiedział umowę Fundacji Lux Veritatis na dotację przeznaczoną na geotermię. Obecnie toczy się proces sądowy miedzy fundacją, a NFOŚ.

Sąd postanowił zlecić biegłemu sprawdzenie, czy Lux Veritatis wykonała zadanie inwestycyjne zgodnie z warunkami dotacji i koncesji. „Uzyskany efekt prac geologicznych w Toruniu zasługuje na uznanie ponieważ połączenie wkładu intelektualnego z wykonawcą prac wiertniczych stał się podstawą sukcesu inwestycyjnego” – czytamy w opinii niezależnego eksperta.

Dokument jednak zakwestionował Narodowy Fundusz – powiedziała dyrektor finansowy Fundacji, Lidia Kochanowicz. Nie pozostało to jednak bez odpowiedzi.

– Biegły ustosunkował się do pisma Narodowego Funduszu i napisał bardzo znamienne zdanie, cytuję: „Biegły uznaje pisma pozwanego, czyli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, za próbę mataczenia opartą na nieznajomości prawa geologicznego i górniczego oraz pojęcia – prac badawczych”.  Jeżeli biegły sądowy używa tak mocnych słów w opinii do sądu to coś oznacza. Myślę, że próba mataczenia jest nie tylko na etapie procesu sądowego, ale również wówczas kiedy minister Stanisław Gawłowski nakazał znaleźć jakikolwiek przyczynek do tego, żeby nam wypowiedzieć umowę – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Fundacja w 2006 roku wystąpiła z wnioskiem do NFOŚ o dotacje na badania geotermalne. Procedowanie nad dokumentacją trwało ponad 1,5 roku. Pierwsza wstępna umowa została podpisana w czerwcu 2007 roku. Końcowy dokument listopadzie tego samego roku. Procedowanie trwało wiele miesięcy.

Decyzją nowych władz funduszu środki na ten cel zostały cofnięte. Obecnie próbuje się ukazać jakoby pieniądze zostały, przyznane w niejasnym trybie.  Takie informacje wyemitowała m.in. TVN 24.

–  Według mojej oceny program o naszej dotacji, który wyemitowała TVN jest również próbą mataczenia, to fotomontaż różnych wypowiedzi. Wiem jak wyglądał proces dlatego mogę to w ten sposób ocenić. Natomiast czemu ma służyć to mataczenie? Myślę, że jest ono związane ze zbliżającym się terminem złożenia wniosków na koncesje na multipleks. Dlatego robi się tyle negatywnego szumu wokół fundacji – dodała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl