fot. PAP/Paweł Supernak

Min. M. Kurtyka: Polska nie wykorzystuje do końca potencjału geotermii

Minister klimatu Michał Kurtyka podkreśla, że Polska nie wykorzystuje do końca potencjału geotermii. Rząd Zjednoczonej Prawicy chce, aby odnawialne źródła energii miały coraz większy udział w miksie energetycznym. Ma to służyć m.in. poprawie jakości powietrza.

Polska ma unikalną sytuację, jeśli chodzi o dostęp do niektórych źródeł odnawialnych – zauważył minister Michał Kurtyka. Polityk wyraził nadzieję, że będą one jak najszybciej rozwijane.

– Mamy niewątpliwie niewykorzystany do końca potencjał geotermii i to jest również bardzo ciekawe źródło, dlatego że w Polsce mamy bardzo duże zapotrzebowanie na ciepło. Mamy unikalne zasoby, mamy nowe technologie, które pojawiają się w tym wypadku, więc na pewno będziemy starać się czerpać z tego zasobu, który jest naszym polskim zasobem. Na pewno mamy wiatr na morzu. Nie jesteśmy tak nasłonecznionym krajem jak Hiszpania czy Włochy, więc tutaj ten rozwój musi uwzględniać naszą specyfikę. Nie jesteśmy też tak bardzo górzystym krajem jak na przykład Norwegia, która dużą część swojej energetyki czerpie z różnic poziomów i z tej energetyki wodnej – wskazał Michał Kurtyka.

Rozwijanie OZE wpisuje się w politykę Unii Europejskiej. Bruksela opowiada się za Europejskim Zielonym Ładem, czyli projektem unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Polska na razie nie jest w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Wskazuje tu na wysokie koszty transformacji energetycznej.

Temat ma powrócić na szczycie szefów państw i rządów UE w czerwcu 2020 r.

RIRM

drukuj