fot. pixabay.com

Negocjacje z kontrolerami ruchu lotniczego 

Wciąż nierozwiązany jest konflikt pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Ewentualne wznowienie protestu mogłoby uderzyć w całą branżę turystyczną.

Pandemia i wojna na Ukrainie bardzo silnie odcisnęły się na kondycji branży turystycznej i portów lotniczych. Sytuację na polskim rynku lotniczym pogorszył dodatkowo konflikt między kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

– To był kolejny asumpt do tego, aby z niepokojem patrzeć na okres majowy, czerwcowy i całe wakacje, to, jak będą wyglądały loty powiedział rzecznik Portu Lotniczego Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Błażej Patryn.

W Polsce jest około sześciuset kontrolerów ruchu lotniczego. Ich płace są kilkukrotnie wyższe niż średnie wynagrodzenie w Polsce. W wyniku pandemii wpływy do budżetu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej spadły. Dlatego w marcu agencja postanowiła obniżyć wynagrodzenia kontrolerów ruchu lotniczego. Ich zarobki miały spaść o około 1/3 – z obecnego poziomu około 45 tys. złotych do 30-33 tys. złotych brutto. To jednak wywołało konflikt z PAŻP dotyczący wynagrodzeń i warunków pracy.

– Na ten moment mamy pewne zamrożenie tego konfliktu, w pewnych obszarach porozumienie zostało osiągnięte. Wszyscy wiemy, że to zostało przeciągnięte do lipca, ale to pozwala tym pasażerom, którzy mają plany na maj i czerwiec, spokojnie planować wyloty – wskazał Błażej Patryn.

Rzecznik Portu Lotniczego Poznań-Ławica podkreślił, że ewentualne ponowne zaognienie sporu może uderzyć nie tylko w sytuację finansową lotnisk i branży lotniczej, ale i całego sektora turystycznego.

– Liczymy na to, że nie będzie kolejnych problemów i jest na tyle dużo czasu, że to porozumienie końcowe będzie z korzyścią dla wszystkich uczestników ruchu lotniczego, przede wszystkim dla pasażerów, ale też i branży lotniczo-turystycznej będzie korzystne – zaznaczył rzecznik.

Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego pracuje nad nowym regulaminem pracy i bezpieczeństwa. Negocjacje zostaną wznowione po 10 lipca.

 TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl