Negocjacje ws. budżetu UE zostały odłożone

Rozpoczęcie formalnych negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE zostało odłożone.

Według dyplomatów w Brukseli eurodeputowani chcą, by najpierw rządy znowelizowały tegoroczny budżet Unii i pokryły deficyt.

Przyjęty w lutym przez przywódców krajów Unii budżet, musi jeszcze uzyskać poparcie PE, który uzależnił swoją zgodę od spełnienia szeregu warunków.  Wstępnym warunkiem rozpoczęcia negocjacji PE z rządami jest nowelizacja budżetu Unii na 2013 rok, co oznacza konieczność znalezienia przez kraje członkowskie dodatkowych 11 mld euro, aby załatać deficyt.

Dr Marian Szołucha ekonomista zwraca uwagę, że te opóźnienia mogą dziwić, zawłaszcza, że dotychczas to się nie zdarzało. Ekspert podkreśla jednak, że trudności zostaną przełamane. Jak tłumaczy są one pokłosiem burzliwej dyskusji podczas wcześniejszych szczytów.

– Wygląda na to, że posłowie do PE tych krajów, frakcji nastawionych bardziej eurosceptycznie postanowili zaznaczyć swój głos w dyskusji, bardziej niż robili to do tej pory. Nie wiązałbym z tym żadnych obaw ani nadziei; zależy jak na problem spojrzeć dla budżetu na lata 2014-2020 finalnie. On moim zdaniem pozostanie tak jak ustalono na początku tego roku pomiędzy głowami państw – premierami, prezydentami w zależności od ustroju krajów członkowskich Unii – akcentuje dr Marian Szołucha.

Rozmowy o nowym budżecie Unii na lata 2014-2020 w imieniu rządów państw członkowskich prowadzi przewodnicząca w UE Irlandia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl