NCBiR wesprze polski przemysł zbrojeniowy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wesprze finansowo projekty polskiego przemysłu zbrojeniowego – poinformował wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych Tarnów minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślał, że rozwój przemysłu zbrojeniowego sprzyja nie tylko większemu bezpieczeństwu, ale również rozwojowi gospodarczemu.

Jako przykłady podał państwa takie jak Izrael, Korea Południowa czy Turcję. Wsparcie Narodowego Centrum ma dotyczyć nowych projektów, których szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, podkreśla, że zapowiedzi wicepremiera wpisują się we wcześniejsze zapowiedzi rządu. Dodał, że w polskim przemyśle zbrojeniowym drzemie potencjał.

– Polski przemysł zbrojeniowy posiada niezwykły potencjał. Oni jeszcze nie produkują na najwyższym światowym poziomie, ale potwierdzam, że jeśli chodzi o przygotowanie inżynierski, techniczne, często laboratoryjne, to Polska wcale tak bardzo nie odstaje od tych najwyższych państw zachodu. Jestem przekonany, że polski przemysł zbrojeniowy, przy mądrej polityce nie tylko polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale również przy wsparciu ośrodków badawczo – naukowych, może za kilka lub kilkanaście lat produkować zbrojenie na najwyższym, światowym poziomie – zaznaczył poseł Michał Jach.

Jak poinformował wicepremier Jarosław Gowin Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało już pierwszy kontrakt z jedną z polskich firm chemicznych.

Dodał, że niektóre z rozpisywanych przez Centrum konkursów zakładają dofinansowanie sięgające nawet 80 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl