fot. flickr.com

NBP: ustawa frankowa może kosztować banki 44 mld zł

44 mld zł – tyle w ocenie Narodowego Banku Polskiego musiałyby zapłacić banki po wejściu w życie prezydenckiej ustawy o przewalutowaniu kredytów we frankach i euro. Według NBP może to zagrażać stabilności całej gospodarki. O sprawie informuje ,,Gazeta Wyborcza”.

Kredyty we frankach spłaca 550 tys. rodzin, a w euro 100 tys. Z Wyliczeń NBP wynika, że banki zapłaciłyby za taką operację 35 mld zł. Dodatkowe 9 mld wyniósłby koszt zwrotu spreadów – różnicy miedzy kursem po jakim spłacali raty, a średnim kursem NBP-u.

Bank zwraca też uwagę na osłabienie złotego. W celu przewalutowania instytucje finansowe musiałyby skupić franki i euro na rynku.

Poseł Wiesław Janczyk, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów, przyznaje, że operacja naprawy portfela kredytów frankowych byłaby kosztowna. Zwraca jednak uwagę, że skutki finansowe zostałyby rozłożone do końca okresu spłaty kredytów.

– Ten szacunek jest wykonany dosyć precyzyjnie, ale z jedną uwagą, że nie może być używany w ujęciu rocznym, tylko w ujęciu do końca okresu spłaty i rozpisany do spłaty na lata, czyli – w moim odczuciu – średnio ok. 20 lat – mówi poseł Wiesław Janczyk.

Projekt ustawy zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na polskie złote po tzw. sprawiedliwym kursie, który będzie indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy.

RIRM

drukuj