fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Nawałnice nad Polską: 10 osób rannych, 74 tys. gospodarstwa bez prądu

Co najmniej 10 osób zostało rannych po burzach i nawałnicach, jakie przeszły wczoraj przez Polskę. Bez prądu nadal pozostaje 74 tys. gospodarstw. Straż pożarna wyjeżdżała do usuwania skutków burz prawie 4,5 tys. razy.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował, że najwięcej interwencji przeprowadzono w woj. mazowieckim – niemal 1,5 tys. Prawie 700 razy strażacy interweniowali w woj. kujawsko-pomorskim i ponad 400 razy w Wielkopolsce.

Silny wiatr uszkodził prawie 300 budynków, z czego 185 to budynki mieszkalne. We wszystkich przypadkach strażacy zabezpieczyli uszkodzone dachy. W wyniku wczorajszych nawałnic 10 osób zostało rannych, w tym jeden strażak. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w woj. dolnośląskim, gdzie na samochód, którym podróżowała rodzina z dzieckiem, przewróciło się drzewo – powiedział st. bryg. Paweł Frątczak.

W wyniku wyładowań atmosferycznych i zerwanych linii energetycznych wczoraj w Polsce doszło kilkunastu pożarów różnego rodzaju obiektów. W akcjach brało udział ponad 20 tys. państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Poprawia się natomiast sytuacja związana z dostawą energii elektrycznej. Wczoraj wieczorem bez prądu było 331 tys. gospodarstw domowych. Dziś rano – według danych RCB – prąd nie dociera do 74 tys. gospodarstw, z czego większość w woj. mazowieckim.

 

RIRM

drukuj