fot. Dawid Bagiński

[NASZ TEMAT] Świąteczne cuda powstają w rękach osób z niepełnosprawnością

Barwne aniołki, choinki, stroiki, bombki, a nawet witraże – to wszystko wykonane ręcznie, powstaje w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim. Pomimo pandemii nie stacjonarnie w placówce, ale w swoich domach, podopieczni ciężko pracują i wykonują ozdoby na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Jak podkreślają ich opiekunowie, ta praca jest dla nich ogromnie ważna, bo czują, że są potrzebni.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami. Oprócz przygotowań tych duchowych, które są najważniejsze, dbamy również o wymiar zewnętrzny. Wszelkiego rodzaju ozdoby, dekoracje pomagają nam podkreślić w sposób szczególny wyjątkowość tych świąt. Warsztat Terapii Zajęciowej w Aleksandrowie Kujawskim chce nam w tym pomóc. Już od dłuższego czasu jego podopieczni przygotowują piękne ozdoby świąteczne.

– Osoby z niepełnosprawnością mają ogromny potencjał i ogromny talent. Talenty, które nigdy by się nie ujawniły, gdyby nie zaproponowano im działań artystycznych. Oni doskonale potrafią działać i sami motywują się do tego, co robią – zaznaczył Mieczysław Kołodziej, kierownik warsztatów terapii zajęciowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim.

Ośrodek w Aleksandrowie Kujawskim posiada 7 pracowni, w których udziela się trzydziestu pięciu podopiecznych. Jednak w tym roku z racji pandemii warsztaty przybrały inną formę. Niepełnosprawni wykonują swoją pracę zdalnie.

– Staram się wykonywać pracę w domu. Umożliwiają mi to pracownicy, moi opiekunowie i robię jak najwięcej w domu. Zajęcia pozwalają mi się odprężyć, po prostu jest to fajna praca, ale potrzeba dużo skupienia – Piotr Zamarek, uczestnik warsztatów terapii zajęciowej.

fot. Dawid Bagiński

fot. Dawid Bagiński

Piotr w swoim pokoju ma profesjonalne stanowisko do przygotowania witraży, czyli szlifierkę i  lutownicę. Wszystkie czynności wykonuje sam.

– W związku z tym, że teraz nie ma zajęć w formie stacjonarnej, przygotowujemy pakiety dla uczestników. Systematycznie je rozwozimy. Głównie materiały teraz dotyczą świąt, ponieważ zbliża się Boże Narodzenie, więc w takich paczkach uczestnicy mogą znaleźć produkty potrzebne do stworzenia pięknych, unikatowych ozdób świątecznych – wyjaśniła Klaudia Mała, instruktor terapii zajęciowej.

fot. Dawid Bagiński

fot. Dawid Bagiński

Jak podkreślają terapeuci, warsztaty pomagają niepełnosprawnym osobom czuć się potrzebnymi, robić rzeczy, które mają wartość, zająć im czas.

– Kiedy warsztat jest zamknięty, a uczestnicy w większości są w domu, dzięki temu, że jesteśmy z nimi w stały kontakcie, a oni mogą wykonywać tę pracę, teraz podwójnie czują się, że są aktywnymi członkami naszej społeczności. Wiadomo, że kiedy byliby zamknięci i tych zajęć w żadnej formie by nie było, nie wykonywaliby żadnych prac i byliby uczestnikami na papierze. To bardzo źle wpłynęłoby to na ich samopoczucie. Czuliby się po prostu niepotrzebni, a tak wiedzą, że ich prace były przekazywane na kiermasze. Zawsze się później dopytywali: Ile prac się sprzedało? Czy ich prace ktoś kupił? To sprawia im ogromną radość, bo wiedzą, że ich praca jest ważna, jest doceniana i że są potrzebni – wskazała Klaudia Mała.

fot. Dawid Bagiński

fot. Dawid Bagiński

fot. Dawid Bagiński

Kierownik warsztatów zwraca uwagę, że prace wykonane przez osoby z niepełnosprawnością są nie do podrobienia.

– Rzeczywiście te prace są wyjątkowe, są niepowtarzalne i przede wszystkim radują serce swoją jakością wykonania, ale też pewnym artyzmem, który się nie powtórzy nigdzie indziej  – akcentował Mieczysław Kołodziej.

Ozdoby zawsze trafiały na różnego rodzaju przedświąteczne kiermasze. W tym roku jest to niemożliwe, dlatego ośrodek stara się sprzedać prace swoich podopiecznych na portalach społecznościowych, również stacjonarnie, w placówce.

– Pieniądze, które otrzymujemy, służą później całej społeczności. Podopieczni korzystają również z pakietów, które otrzymują i robią upominki dla swoich najbliższych. Obdarowują mamę, tatę czy siostrę, brata, kogoś w rodzinie – dodał kierownik warsztatów terapii zajęciowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim.

fot. Dawid Bagiński

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim istnieje już od 20 lat. Prowadzi wiele działań artystyczny m.in. zespół muzyczny, tworzy rękodzieło, a także działania poetycko–literackie na cześć swojego patrona.

Anita Suraj-Bagińska, radiomaryja.pl

drukuj