[NASZ TEMAT] R. Telus: Musimy wzmocnić pozycję rolnika na rynku

Przede wszystkim musimy wzmocnić pozycję rolnika na rynku. Sytuacja jeszcze nie tak dawno miała się tak, że rolnik sprzedawał ziemniaki po 0,10-0,20 zł, a w sklepie można było kupić je po 2 zł. Kto na tym zarabiał? Rolnik czy pośrednik? Dlatego trzeba wprowadzić przepisy pozwalające na to, żeby rolnik mógł szybciej sprzedać swój produkt – mówił podczas konferencji „Oblicza ekologii” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu poseł PiS Robert Telus.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa kongres „Oblicza ekologii”. Jednym z prelegentów jest poseł PiS Robert Telus, który podczas swojego wystąpienia wspomniał osobę śp. prof. Jana Szyszki.

– Prof. Jan Szyszko był wielkim Polakiem i prawdziwym – i chcę tu podkreślić słowo „prawdziwym” – ekologiem. Był człowiekiem, dla którego ekologia była czymś więcej niż dla wielu, którzy wychodzą i próbują sami nazywać się ekologami – podkreślił Robert Telus.

– Prawie nikt, oprócz rolników i leśników, nie czuje tak naprawdę przyrody i środowiska. Rolnicy wychodzą na co dzień na swoje pola, leśnicy do lasów. Nie da się pisać wielkich elaboratów bez tego życia, bez współżycia z tą wielką sprawą, jaką jest przyroda i środowisko. Dlatego my, rolnicy, czujemy to, jak ważna jest jakość żywności – wskazał.

Przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił rolę małych gospodarstw w rolnictwie i dodał, że w produkcji żywności musimy stawiać na jakość, a nie ilość.

– Wszyscy pamiętamy, jak próbowano nam wmówić, że małe gospodarstwa upadną, że liczy się ilość. Tacy ludzie jak prof. Jan Szyszko mówili, że nie, że musimy postawić na jakość, na naszą zrównoważoną produkcję – zaznaczył poseł PiS.

Robert Telus wskazał także na konieczność umocnienia pozycji rolnika na rynku.

– Przede wszystkim musimy wzmocnić pozycję rolnika na rynku. Sytuacja jeszcze nie tak dawno miała się tak, że rolnik sprzedawał ziemniaki po 0,10-0,20 zł, a w sklepie można było kupić je po 2 zł. Kto na tym zarabiał? Rolnik czy pośrednik? Dlatego trzeba wprowadzić przepisy pozwalające na to, żeby rolnik mógł szybciej sprzedać swój produkt – powiedział prelegent.

radiomaryja.pl

drukuj