fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: Serce pod kontrolą

Ministerstwo Zdrowia ma pomysł na wczesne wykrywanie niewydolności serca – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Naszego Dziennika”.

Jak pisze „Nasz Dziennik”, projekt pilotażu kompleksowej opieki nad chorymi z niewydolnością serca trafił już do konsultacji społecznych.

„Resort zamierza skoordynować opiekę nad pacjentami z chorobą, której – jak alarmują specjaliści – mamy dzisiaj epidemię. Jedno z założeń przewiduje stałą współpracę lekarza rodzinnego z kardiologiem” – czytamy dalej.

O KONS – systemie Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Niewydolnością Serca czytamy, że ma przede wszystkim na celu „zmniejszenie liczby ponownych hospitalizacji”.

„Cele szczegółowe pilotażu obejmują: wczesne wykrywanie niewydolności serca i określenie jej etiologii, spowolnienie postępu niewydolności serca, a także optymalne wykorzystanie zasobów dostępnych w leczeniu szpitalnym w opiece nad pacjentem poprzez wdrożenie czterostopniowego systemu referencyjnego” – informuje dziennik.

Chodzi też – jak czytamy – o poprawę długości i komfortu życia pacjentów z tą chorobą oraz ograniczenie liczby zaostrzeń.

PAP/RIRM

drukuj