fot. pixabay.com

Raport Min. Zdrowia: W 2019 roku zabito w Polsce 1110 dzieci nienarodzonych 

1110 dzieci straciło życie w wyniku tzw. aborcji w 2019 r. To o 34 więcej niż w ubiegłym roku. Zdecydowana większość to przypadki tzw. aborcji eugenicznej. Tak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego wykonania ustawy o planowaniu rodziny.

Zgodnie z nim, w przypadku 1074 przeprowadzonych tzw. aborcji powodem było prawdopodobieństwo upośledzenia lub choroby płodu.

Najczęstszym rozpoznaniem była trisomia 21, czyli zespół Downa: w 271 przypadkach bez współistniejących wad somatycznych, a w 164 przypadkach z wadami somatycznymi.

Paweł Wosicki, prezes Federacji Ruchów Obrony Życia, mówi, że coroczny raport dot. aborcji jest bolesny, bo pomimo wielu inicjatyw nie udało się dotąd znieść przesłanki eugenicznej tzw. aborcji. Obrońca życia zwraca uwagę na to, jak cenny skarb tracimy, gdy zabijane są dzieci, szczególnie z zespołem Downa.

– Trzeba przestać postrzegać te dzieci jako obciążenie dla rodziny i społeczeństwa, bo teraz tak są postrzegane. Trzeba zacząć patrzeć na nie jak na skarb. Wiele jest takich świadectw, gdzie okazuje się, że np. osoby z zespołem Downa świetnie sprawdzają się w niektórych zawodach, gdzie inni niekoniecznie dobrze się czują. Chodzi tu m.in. o opiekę nad osobami starszymi, osobami, które wymagają intensywnej opieki medycznej. Tym bardziej moment ogłoszenia raportu jest dla nas bolesny, bo wciąż mamy świadomość, że te osoby są bez sensu skazywane na śmierć. Powinno zmienić się coś pod kątem prawnym, by uświadomić ludziom, jakie wartości posiadają osoby z wadami eugenicznymi – wskazuje Paweł Wosicki.

Polskie prawo dopuszcza tzw. aborcję nie tylko z powodu ciężkich wad nienarodzonego dziecka, ale także w dwóch innych przypadkach.

W 2019 r. dokonano 33 tzw. aborcje, bo ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety. Były także trzy przypadki zabicia nienarodzonych dzieci, bo zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Najwięcej tzw. aborcji przeprowadzono w szpitalach w woj. mazowieckim (265), śląskim (128), pomorskim (124) i w małopolskim (108).

Kolejny rok z rzędu żadnego zabiegu nie wykonano na Podkarpaciu. Mniej niż 20 aborcji wykonano w woj. lubelskim, warmińsko-mazurskim i w lubuskim.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl