fot. twitter.com/EpiskopatNews

Firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowań rodzicom martwo urodzonych dzieci

Część firm ubezpieczeniowych odmawia odszkodowań rodzicom martwo urodzonych dzieci. Z kolei niektórzy ubezpieczyciele uzależniają przekazanie środków od tygodnia ciąży, w którym doszło do martwego urodzenia.

Na problem zwraca uwagę Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, do którego zgłaszają się rodzice dzieci utraconych.

Tomasz Chudziński z Ordo Iuris w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ocenia, że wypłacanie ubezpieczenia w zależności od tego, w którym tygodniu ciąży doszło do martwego urodzenia stanowi dyskryminację.

– Niestety, u części ubezpieczycieli mamy do czynienia z uzależnieniem wypłaty odszkodowania od tego, czy dziecko zmarło powyżej 21,22,23 tygodnia ciąży, czy wcześniej. Powyżej tej granicy odszkodowanie jest wypłacane, poniżej odszkodowanie nie jest wypłacane. Uznajemy to za działania dyskryminujące. One odmawiają de facto człowieczeństwa dzieciom, które zmarły przed osiągnięciem tego wieku – mówi Tomasz Chudziński.

Ordo Iuris podjęło dwie skuteczne interwencje w stosunku do ubezpieczycieli. W obu przypadkach firma wypłaciła rodzicom po 2,5 tys. zł odszkodowania.

Instytut Ordo Iuris przygotował także specjalny poradnik prawny dotyczący pochówku dzieci utraconych. Link można znaleźć na portalu Ordo Iuris.

 RIRM

drukuj