fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

„Nasz Dziennik”: Rzecznik Praw Obywatelskich A. Bodnar popiera nielegalne upamiętnienia ukraińskich nacjonalistów

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar popiera nielegalne upamiętnienia ukraińskich nacjonalistów – o czym pisze „Nasz Dziennik”. Ukraińcy już od wielu lat chcą legalizacji upamiętnień wznoszonych na terenie naszej Ojczyzny bez koniecznych pozwoleń.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce wymusić na państwie polskim opiekę nad nielegalnie stawianymi przez Ukraińców monumentami. Podstawą ma tu być lista takich upamiętnień przewidziana przez umowę polsko-ukraińską z 1994 roku. Adam Bodnar uważa, że wykaz nie jest jeszcze kompletny.

Upamiętnienia te w znacznej mierze dotyczą nacjonalistów z OUN-UPA. Adama Bodnar poparł żądania ukraińskiej mniejszości w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Okazuje się, że nie po raz pierwszy występuje w imieniu strony ukraińskiej. Tymczasem, jak mówi Adam Siwek, dyrektor pionu upamiętnień IPN, to działania Ukraińców wywołują oburzenie wśród polskich potomków ofiar ludobójstwa. Zupełnie inną kwestią jest krzyż znajdujący się na Wołyniu, gdzie Ukraińcy wymordowali Polaków, a czym innym pomnik w Polsce poświęcony bojownikom.

Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu Janina Kalinowska zwraca uwagę, że to Ukraina nie pozwala Polsce postawić grobów, wybrać szczątki z dołów śmierci i godnie pochować naszych rodaków

 

TV Trwam News

drukuj